Cautarea rapida a informatiilor pe situl www.lmcpascani.ro




BIBLIOTECA



NOUTĂŢI   ŞI  ANUNŢURI 

1. Etapa nationala a Concursului de creativitate Stefan Procopiu

In perioada 6 - 9 iunie 2014, s-a desfasurat la Durau etapa nationala a Concursului de creativitate in Fizica si Tehnologii "Stefan Procopiu".
Elevii liceului nostru, insotiti de profesorul Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic, liceu
1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Anghelus Andreea, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - film
1. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion


Data anuntului: 10 June 2014 07:54:23 AM

2. Concursul interdisciplinar Magia MaST
Sambata, 31.05.2014, a avut loc Concursul interdisciplinar "Magia MaST", faza judeteana, la Liceul Teoretic "Al. I. Cuza " Iasi
Concursul este inclus si in calendarul judetean al activitatilor educative.

Rezultate obtinute:
1. Baba Alexandru Ionut, IX E, PREMIUL II
2. Duduman Bianca Elena, IX E, PREMIUL III
3. Axinte Ionela, IX E, PREMIUL III
prof. indrumatori: Cornea Elena, Cazacu Davidescu Ion, Bradateanu Corneliu, Maftei Roxana, Dobreanu Manuel

4. Turcu Sebastian Dumitru, IX G, MENTIUNE
prof. indrumatori: Cornea Elena, Rotaru Feldioara, Pintilie Paul, Maftei Roxana, Munteanu Dragos

5. Filos Gabriel, IX D, MENTIUNE
prof. indrumatori: Cornea Elena, Ciobotaru Radu, Deliman Cristian, Mocanu Carmen, Mitocariu Elena
Data anuntului: 01 June 2014 07:01:07 PM

3. Concursul, interdisciplinar chimie - informatica INFOCHIM
    Vineri, 16.05.2014, s-a desfasurat la Liceul Teoretic de Informatica "Grigore Moisil" Iasi etapa judeteana a Concursului interdisciplinar chimie - informatica, de soft educational si pagini Web "INFOCHIM" , pentru elevii claselor IX - XII.
   Liceul nostru a participat cu lucrarea "Apa, esenta vietii", realizata si prezentata de elevii Vasluianu Florin Alexandru, clasa a XI-a F si Adochitei Cristian-Alexandru, clasa a XII-a D, pentru care au obtinut PREMIUL I.
  prof. coordonatori: Cornea Elena - chimie, Cazacu-Davidescu Ion - informatica-pagina web, Tirpescu Marian - informatica.
Data anuntului: 16 May 2014 07:19:33 PM

4. Concursul Cangurul lingvist si Olimpiada Nationala de limba Franceza
Pe 26 aprilie 2014, s-a desfasurat la Colegiul National "Sfantul Sava" din Bucuresti concursul lingvistic "Cangurul".
In urma probei de baraj, sectiunea limba franceza, elevii scolii noastre au obtinut urmatoarele rezultate:
Haratu Codrin Cristian, clasa a VII-a - premiul I - excursie in Cehia si Germania
Haratu Mihnea Petru, clasa a VI-a - premiul al II-lea - tabara la Straja, jud. Hunedoara

Elevul Haratu Codrin Cristian a participat si la Etapa Nationala a Olimpiadei de Limba Franceza, desfasurata in perioada 7 - 11 aprilie 2014 la Tg. Mures, de unde s-a intors cu Mentiune.

Data anuntului: 28 April 2014 10:50:42 PM

5. Etapa judeteana 2014 a Olimpiadei de Geografie
In data de 15 martie 2014 s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Olimpiadei de Geografie.
Eleva Moglan Bianca Loredana din clasa a XI-a C, Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani a obtinut Mentiune.
   prof. indrumator Daniela Buruiana
Data anuntului: 28 April 2014 10:25:02 PM

6. Nanoscale Thin Films @ Miron Costin High School
  Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani a participat in anul scolar 2013-2014 la Proiectul international Nanopinion, proiect european cu parteneri din 11 tari.
    Profesorii Elena Cornea (chimie) si Ion Cazacu-Davidescu (fizica) au format o grupa de cinci elevi din clasele IX-X:  Ionela Axinte (IX E), Alexandra Martinas (IX E),Daiana Coman (X D), Raluca Ivanesei (X D) si Andreea Stihi (X D) pe care i-au coordonat in desfasurarea unui experiment de electrodepunere a unui film subtire (la scara nano) de Albastru de Prusia) pe un electrod conductiv de sticla.
    Mai multe detalii gasiti pe pagina catedrelor de Chimie sau Fizica.
Data anuntului: 20 April 2014 10:20:53 PM

7. Etapa judeteana 2014 a Concursului de creativitate Stefan Procopiu

In perioada 29 - 30 martie 2014, s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Concursului de creativitate in Fizica si Tehnologii "Stefan Procopiu".
Elevii liceului nostru, insotiti de profesorii Ion Cazacu-Davidescu, Feldioara Bogza, Ionela Luca si Carmen Mocanu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic, liceu
1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
3. Buzatu Stefan, Cirpala Florin, Joldescu Petronel, Vasluianu Florin, Frij Lucian, clasa a XI-a F, Diploma Copernic, profesor indrumator Ciobotaru Radu
4. Andriescu Andreea, Fasola Bianca, Matasel Alice, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - film
1. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - literatura
1. Anghelus Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Arhimede, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion


Data anuntului: 15 April 2014 07:27:57 PM

8. Concursul Interjudetean High School Science Project, 2014
Rezultate concurs interjudetean High School Science Project, editia a III-a, 12 aprilie 2014 - Facultatea de inginerie chimica si protectia mediului:
Premiul I - "Shale gas, a good resourse for the future?", Birgaoanu Flavian Ionut, Bostan Lavinia, Imbrisca Radu Flavian, Parasca Robert Andrei clasa a X-a E
Premiul III - Cosmeticele "homemade", o alternativa pentru frumusete?, Turcu Gerorgiana, Albu Andreia, Balmus Bianca Luminita, Apetrei Roxana Ana-Maria clasa a X-a E
Coord. prof. Lupuleasa Dana-Elena
Data anuntului: 13 April 2014 12:23:31 AM

9. Concursului National de Chimie Magda Petrovanu, Iasi, 2014
Rezultatele Concursului National de Chimie "Magda Petrovanu", Iasi, editia a VI-a, 12 aprilie 2014
1. Dumitrascu Vasile Gabriel, clasa a XII-a D, premiul I
2. Popa Georgiana Ruxandra, clasa a XI-a I, mentiune
3. Duduman Bianca Elena, clasa a IX-a E, mentiune
Elevul Dumitrascu Vasile Gabriel, a fost admis la Facultatea de Chimie, Universitatea "Al.I.Cuza", fara examen de admitere, in baza rezultatului de la concurs.
prof. indrumator Cornea Elena
Data anuntului: 13 April 2014 12:18:30 AM

10. Simularile examenelor nationale in semestrul II, an scolar 2013-2014

     Ministerul Educatiei Nationale a stabilit ca simularile examenelor nationale din anul scolar 2013-2014, semestrul al II-lea  sa se desfasoare in zilele de 18, 19 si 20 februarie (Evaluarea Nationala pentru elevii clasei a VIII-a), respectiv 3, 4, 5 si 7 martie (Bacalaureat).

     Disciplinele la care se organizeaza simularea Evaluarii Nationale pentru elevii clasei a VIII-a, sunt Limba si literatura romana (18 februarie), Limba si literatura materna - pentru elevii apartinand minoritatilor nationale care au urmat cursurile gimnaziale in limba materna (19 februarie) si Matematica (20 februarie). Afisarea rezultatelor este programata pentru data de 7 martie, prevede calendarul aprobat de MEN.

     MEN precizeaza ca simularea probelor scrise ale examenului de bacalaureat pentru elevii clasei a XII-a  are urmatorul calendar: Limba si literatura romana (3 martie), Limba si literatura materna (4 martie), proba obligatorie a profilului (5 martie) si  proba la alegere a profilului si specializarii (7 martie), toate probele fiind scrise, iar afisarea rezultatelor urmand a avea loc pe data de 14 martie.


Data anuntului: 10 January 2014 11:26:55 PM

11. Concursul interjudetean de Chimie practica si aplicata "Iubeste stiinta, stiinta te invata!"
In data de 14 iunie 2013, la Iasi s-a desfaurat Concursul interjudetean de Chimie practica si aplicata "Iubeste stiinta, stiinta te invata!".
Eleva Corduneanu Maria de la clasa a VIII-a B a obtinut Mentiune.
      Profesor indrumator Cornea Elena
Data anuntului: 18 June 2013 03:55:24 PM

12. Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa nationala, Olimp 2013
In perioada 7 - 9 iunie 2013, s-a desfasurat in statiunea Olimp, judetul Constanta, Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu".
Elevii liceului nostru, insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:
Sectiunea - Lucrari scrise
1. Vasluianu Ana Vladina, Clasa a XI-a D, Diploma Newton (locul II)
Sectiunea - Grupuri de cooperare
2. Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Neamtu-Cucu Ionut, Secrieru Mihaela, clasa a XI-a E, Diploma Procopiu (premiul I) si diploma Einstein pentru originalitate
3. Novac Stefana, Andriescu Andreea, Iosub Madalina, Olaru Elena, clasele a X-a G si a X-a E, Diploma Newton
4. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, Vasiliu Stefan, Vasluianu Florin, clasele a X-a G si a X-a F, Diploma Newton
Data anuntului: 10 June 2013 11:06:25 PM

13. Concursul National de Evaluare in Educatie - Limba si Literatura Romana, editia a III-a
     Sambata 25 mai 2013 s-a desfasurat Concursul National de Evaluare in Educatie - Limba si Literatura Romana, editia a III-a. Rezultatele elevilor participanti la centrul de testare de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani pot fi vazute pe pagina concursului.
     Eventualele contestatii pot fi depuuse pana pe 28 mai 2013, ora 14 la cabinetul de matematica sau la administratorul de test, prof. Gicuta-Elena Agheorghiesei.
Data anuntului: 25 May 2013 04:14:40 PM

14. Concursul National de Evaluare in Educatie - Limba si Literatura Romana, editia a III-a
     Sambata 25 mai 2013 s-a desfasurat Concursul National de Evaluare in Educatie - Limba si Literatura Romana, editia a III-a. Rezultatele elevilor participanti la centrul de testare de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani pot fi vazute pe pagina concursului.
     Eventualele contestatii pot fi depuuse pana pe 28 mai 2013, ora 14 la cabinetul de matematica sau la administratorul de test, prof. Gicuta-Elena Agheorghiesei.
Data anuntului: 25 May 2013 04:14:38 PM

15. Concursul National de Evaluare in Educatie - Matematica, editia a III-a
     Sambata 18 mai 2013 s-a desfasurat Concursul National de Evaluare in Educatie - Matematica, editia a III-a. Rezultatele elevilor participanti la centrul de testare de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani pot fi vazute pe pagina concursului.
     Eventualele contestatii pot fi depuuse pana pe 21 mai 2013, ora 14 la cabinetul de matematica sau la administratorul de test, prof. Corneliu Bradateanu.
Data anuntului: 20 May 2013 05:16:30 PM

16. IT Marathon
   In data de 19 mai 2013, Liga Studentilor Facultatii de Automatica si Calculatoare Iasi a organizat Concursul IT Marathon, concurs care se adreseaza studentilor si elevilor din Iasi, pasionati de domeniul IT, si consta In dezvoltarea unei aplicatii pentru unul din cele 3 domenii: Web, Desktop,  Embedded.
   Echipa liceului nostru formata din elevii tiplea Valentin-Gabriel si Chiscariu Patricia Carmen de la clasa a XII-a C, Indrumati de prof. Munteanu Dragos s-a clasat pe locul al II-lea la sectiunea Web developement.
    Informatii suplimentare gasiti pe pagina catedrei de Informatica.
Data anuntului: 19 May 2013 11:55:18 PM

17. Concursul National de Evaluare in Educatie - Limba Engleza
Rezultate obtinute de elevii liceului nostru la Concursul National de evaluare in educatie la Limba Engleza, etapa a II-a, 20 aprilie 2013

1. Haratu Codrin Cristian, Medalie de Aur si Diploma de merit clasament national/100puncte, anul II de studiu
2. Tesu Georgiana, Diploma de merit clasament judetean/88puncte, anul II de studiu
3. Anghelus Maria, Diploma de merit clasament judetean/87puncte, anul II de studiu
4. Haratu Mihnea Petru, Diploma de merit clasament judetean/96puncte, anul III de studiu
Data anuntului: 05 May 2013 11:30:33 PM

18. Concursul interjudetean de chimie Infochim - 2013
Rezultatele Concursului interjudetean de chimie Infochim, 27 aprilie 2013:

1. Luchian Alexandru, Adochitei Cristian, cl. a XI -a D, mentiune;
     prof. indrumatori: Cornea Elena, Anusca Mihaela
2. Vasluianu Ana Vladina, cl . a XI-a D, Vasluianu Florin, cl. a X-a F, mentiune.
     prof. indrumatori: Cornea Elena, Cazacu Davidescu Ion, Tarpescu Marian
Data anuntului: 28 April 2013 08:18:52 PM

19. Concursul National de Chimie "M. Petrovanu",editia 2013
Rezultatele Concursului National de Chimie "M. Petrovanu",editia a V-a, 27 aprilie 2013:

1. Coman Ioana - Daiana, cl. a IX-a D, mentiune;
2. Chingalata Bogdan-Vasile, cl. a IX-a C, mentiune.
     prof. indrumator: Cornea Elena
Data anuntului: 28 April 2013 08:07:42 PM

20. Concursul de creativitate "Stean Procopiu", etapa judeteana Iasi 2013
Rezultatele elevilor nostri:
Sectiunea Lucrari scrise
Vasluianu Ana, clasa a XI-a, Diploma Newton, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Tehnici de laborator liceu
Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, clasa a X-a, Diploma Arhimede, profesor indrumator, Cazacu-Davidescu Ion
Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, clasa a X-a, Diploma Edison, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
Nichitoaia Diana, Grosu Elena, Chingalata Bogdan, Pruteanu Stefan, Iacoboaia Bogdan, clasa a IX-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Hatmanu Liliana, Adavidoaiei Adelina, Dobrea rebeca, Belea Ioana, Ciur Catalina, clasa a IX-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Ivanesei Raluca, Stihi Andreea, Roman Tiberiu, Neamtu-Cucu Stefanita, clasa a IX-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Luchian Bogdan, Apetri Roxana, Albu Andreea, Bostan Lavinia, clasa a IX-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Bogza Feldioara
Parasca Robert, Bargaoanu Flavian, Imbrisca Radu, Luca Andreea, clasa a IX-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Bogza Feldioara
Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a X-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, Vasiliu Stefan, clasa a X-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Buzatu Stefan, Cirpala Florin, Joldescu Petronel, Vasluianu Florin, clasa a X-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Ciobotaru Radu
Buzatu Claudiu, Ifrim Petru, Ripiceanu Gheorghita, clasa a X-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Novac Stefana, Andriescu Andreea, Iosub Madalina, Olaru Elena, clasa a X-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Adochitei Cristian, Grigoriu Maria, Luchian Alexandru, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Neamtu-Cucu Ionut, Secrieru Mihaela, Tudorache Maria, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
Muntenescu Anca, Graur Madalina, Bostan Simona, Agapia Eduard, Davidoaia Iris, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Bogza Feldioara
Data anuntului: 16 April 2013 12:55:53 AM

21. Concursul National de evaluare in educatie la Fizica etapa a II-a, 2013
Rezultate obtinute de elevii liceului nostru la Concursul National de evaluare in educatie la Fizica, etapa a II-a, 23 martie 2013

1. Vasluianu Ana, Medalie de Argint si Diploma de merit clasament national/99puncte, clasa a XI-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
2. Prodan Adrian, Medalie de Bronz si Diploma de merit clasament national/98puncte, clasa a XII-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
3. Lupu Iulia-Ioana, Diploma de merit/95puncte, clasa a VI-a, prof. indrumator Buchila Daniela
4. Jitaru Andrei, Diploma de merit/94puncte, clasa a XII-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
5. Ghiorghiu Vasile, Diploma de merit/92puncte, clasa a VI-a, prof. indrumator Buchila Daniela
6. Adochitei Cristian, Diploma de merit/89puncte, clasa a XI-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
Data anuntului: 16 April 2013 05:54:27 PM

22. Olimpiada judeteana de Limba Franceza, 2013
Eleva Luchian Monica a obtinut mentiune.
prof. coordonator Dascalita Elena
Data anuntului: 15 April 2013 11:53:32 PM

23. Hai la teatru
La festivalul judetean "Hai la teatru" din 20 martie 2013, Trupa Fenomenalii a obtinut urmatoarele premii:

- Premiul special pentru inocenta jocului - Fenomenalii
- Premiul special pentru promovarea dramaturgiei nationale- Fenomenalii juniori
- Premiul special pentru interpretare - Denisa Costea in rolul Visul din L-am visat pe nenea Iancu
- Premiul de fidelitate - profesor Elena Dascalita
prof. coordonator Dascalita Elena
Data anuntului: 15 April 2013 11:51:31 PM

24. Jeu par le francais

In 24 martie 2013, la Colegiul National din Iasi s-a desfasurat Concursul Interjudetean "Jeu par le francais". Elevii licului nostru au obtinut urmatoarele rezultate:

Sectiunea recitare:
premiul al III-lea-BADARAU CATALINA FLORENTINA-clasa a IV-a B
mentiune-HRITCU-MESENSCHI IASMINA-clasa a IV-a B
premiu special-COSTAN TUDOR-clasa a IV-a B
premiu special-RUSU VLADIMIR-clasa a IV-a B
premiu special-GRIGOROAE EDUARD GABRIEL-clasa a IV-a C
prof. coordonator Hritcu-Mesenschi Gabriela

Sectiunea scurt-metraj: premiul al III-lea-echipa formata din elevii clasei a XI-a B                
OLARIU BIANCA
SANDU ANDRADA
BULEU CRISTIAN
DAMIAN CRISTINA,
prof. coordonator Aparaschivei Anca

Sectiunea interpretare vocala: premiu special-clasa a VI a A,Tesu Georgiana, Albu Miruna
prof. coordonator Aparaschivei Anca

Sectiunea interpretare dramatica: premiu special Dascalita Elena, Adochitei Cristian
prof. coordonator Dascalita Elena


Data anuntului: 15 April 2013 11:42:03 PM

25. Concursul Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni
Rezultate obtinute de elevii liceului nostru la Etapa judeteana Iasi a Concursului Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni din 16 martie 2013:
1. Jitaru Andrei, clasa a XII-a D, premiul III;
2. Prodan Adrian, clasa a XII-a D, premiul III.
     profesor indrumator, Cazacu-Davidescu Ion
Data anuntului: 25 March 2013 08:08:02 PM

26. Olimpiada de Religie, Etapa judeteana Iasi, 2013
Rezultate obtinute de elevii nostri la Etapa judeteana Iasi a Olimpiadei de Religie:
1. Costea Denisa-Dumitrita, clasa a VII-a, Premiul al III-lea, profesor indrumator Gheorghiu Monica;
2. Pintileasa C. Maria-Magdalena, clasa a X-a A, Premiul al III-lea, profesor indrumator Serdaru Corneliu-Dumitru
Data anuntului: 25 March 2013 08:04:00 PM

27. Olimpiada de Limba Romana, Etapa judeteana Iasi, 2013
Rezultate obtinute de elevii nostri la Etapa judeteana Iasi a Olimpiadei de Limba Romana:
1. Bran Cristina, clasa a X-a A, profil filologie, Premiul al III-lea;
2. Rotaru Oana, clasa a X-a A, profil filologie, Mentiune;
3. Sofia Ioana, clasa a XI-a E, profil stiintele naturii, Mentiune.
Profesor indrumator, Baciu Simona Elena

Data anuntului: 25 March 2013 07:57:49 PM

28. Rezultatele Concursului interdisciplinar Magia MaST, 23. 03.2013, faza judeteana:
1. Luchian F. Bogdan  - premiul III, cl. IX E
prof. indrumatori: Lupuleasa Dana Elena, Bogza Feldioara, Craciun Alina, Maftei Roxana, Pintilie Daniel Gheorghita
2. Chingalata I. Bogdan Vasile - mentiune, cl. IX C
prof. indrumatori: Cornea Elena, Cazacu Davidescu Ion, Craciun Alina, Maftei Roxana, Tirpescu Marian
3. Coman I.F. Ioana Daiana - mentiune, cl. IX D
prof. indrumatori: Cornea Elena, Cazacu Davidescu Ion, Deliman Cristian, Doroftei Cristina, Pintilie Daniel Gheorghita

Data anuntului: 24 March 2013 08:24:38 PM

29. Concursul de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu", Etapa nationala 2012
In perioada 1 - 3 iunie 2012, s-a desfasurat la Vatra Dornei, judetul Suceava, Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu".
Elevii liceului nostru, insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:
Sectiunea - Lucrari scrise
1.Vasluianu Ana Vladina, Clasa a X-a D, Diploma Copernic (locul III)
Sectiunea - Tehnici de laborator
2.Apostol Marius, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Clasa a IX-a G, Diploma Galilei (locul II)
Sectiunea - Grupuri de cooperare
3.Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Pristavu Ionela, clasa a IX-a G, Diploma Copernic
4.Anghel Adrian, Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Secrieru Mihaela, Neamtu Ionut, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne
5.Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Vasluianu Ana, clasa a X-a D, Diploma Copernic
6.Chiscariu Patricia, Paiu Dimitrie, Prodan Adrian, Tiplea Valentin, clasa a XI-a C, Diploma Copernic
Data anuntului: 07 June 2012 01:11:23 PM

30. Premiul I la festivalul Cantecele si dansurile Amaradiei
     Eleva Albu Miruna, din clasa a V-a A de la Liceul Teoretic "Miron Costin" din Pascani a participat la festivalul Cantecele si dansurile Amaradiei din judetul Dolj si a castigat premiul I.
     Acest festival este organizat de cativa ani de profesorul de limba franceza Aurel Rosca de la Grupul Scolar "Alexandru Macedonski" din Melinesti.
     Coordonatori:  Prof. Anca Aparaschivei
                                Prof. Adriana Apostol
Data anuntului: 07 June 2012 07:59:25 AM

31. Concursul Cangurul lingvist, sectiunea limba franceza
     Elevul Haratu Codrin Cristian din clasa a V-a A,  a castigat o tabara in Straja-Lupeni, in urma obtinerii premiului al II-lea  la proba de baraj a concursului  Cangurul lingvist sectiunea limba franceza.
     Acelasi elev a obtinut punctajul maxim la proba de baraj a concursului SMART, la limba engleza. 
Data anuntului: 06 June 2012 12:16:41 AM

32. Rezultatele Concursului Magia MaST , etapa judeteana Iasi, 5.05.2012:
1. Strachinaru Gabriel Alin, clasa a VII-a B - mentiune
2. Martinas Alexandra, clasa a VII-a B - mentiune speciala
3. Pantelemon Daniela, clasa a VII-a B - mentiune speciala
    prof. indrumator CORNEA ELENA
Au contribuit la pregatirea elevilor  urmatorii profesori: Bran Cristina, Cornea Elena, Beceru Maria, Asofiei Angela, Ancuta Manole
Data anuntului: 06 May 2012 09:07:53 AM

33. GAM Asteroid Search Campaign

Final de campanie pentru "Vanatorii de asteroizi" de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani

     In perioada 23 martie - 27 aprilie 2012, echipa de elevi, formata din Florin Vasluianu (IX F), Andreea Anghelus (IX G), Ionela Buta (IX G), Ana Vasluianu (X D), Codrut Artene (XI D), Valentina Prodan (XI C) si Dimitrie Paiu (XI C), coordonata de profesorii Ramona Marinescu si Ion Cazacu-Davidescu, a participat in cadrul programului educational international "The International Astronomical Search Collaboration (IASC)" la Campania aniversara de cautare de asteroizi "Global Astronomy Month 2012".
     In aceasta campanie au participat 15 scoli din 11 tari iar din totalul de 81 de obiecte noi identificate,
7 apartin elevilor nostri (obiectele noi identificate -NEO Observations- necesita observatii suplimentare pentru confirmare si stabilirea traiectoriei).
     La categoria Descoperiri originale din Centura principala de asteoizi dintre orbitele planetelor Marte si Jupiter,
din totalul de 20, una apartine elevilor nostri (cod AVK018A din 25.04.2012).


Data anuntului: 02 May 2012 10:43:17 PM

34. Concursul National de Chimie Magda Petrovanu
Rezultatele Concursului National de Chimie "Magda Petrovanu", Iasi, 28.04.2012

1. Martinas Alexandra, clasa a VIII - a, premiul III
2. Vasluianu Ana Vladina , clasa a X - a D, mentiune
3. Petrea Ioneasa Gabriela, clasa a XII - a F, mentiune
4. Albu Roxana Elena, clasa a XII -a F, mentiune
5. Petrea Ioneasa Mihaela, clasa a XII - a F, mentiune
6. Ursuleasa - Vasile Mihaela , clasa a XII - a F, mentiune speciala
7. Manole Madalina Cristina, clasa a XII - a F, mentiune speciala
        prof. indrumator CORNEA ELENA

1. Vasluianu Florin Alexandru, clasa a IX-a F, premiul III
        prof. indrumator BERBECE LIDIA

Elevii premiati ai clasei a XII-a F , sunt admisi la Facultatea de chimie, Universitatea Al.I.Cuza Iasi, fara examen de admitere.
Data anuntului: 01 May 2012 07:17:42 PM

35. Concursul national de matematica Adolf Haimovici, etapa natinala
   In data de din 20 aprilie 2012, s-a desfasurat la Iasi etapa nationala a Concursului de matematica "Adolf Haimovici", editia a XVI-a.
   Eleva Dascalita Elena a obtinut mentiune la clasa a XI-a.
   prof. indrumator, Corneliu Bradateanu
Data anuntului: 25 April 2012 12:05:58 AM

36. Premii - Concurs de scrisori de dragoste
Elevi ai liceului nostru au obtinut urmatoarele premii la Concursul de scrisori de dragoste "Dragobetele saruta fetele" organizat de Biblioteca Judeteana "Ghe. Asachi", Iasi si Revista Literara "Cronica".
Simion Alexandra, cl. a IX-a - premiul al II-lea
Pintiliasa Maria-Magdalena, cl. a IX a - premiul al III-lea
  prof. indrumator, Anca Aparaschivei
Data anuntului: 23 April 2012 07:09:51 AM

37. Rezultat la Olimpiada de Limba Franceza, etapa judeteana Iasi
Eleva Boghean Alexandra, din clasa a  IX-a A, a obtinut Mentiune la Olimpiada Judeteana de Limba Franceza.
profesor indrumator, Anca Aparaschivei.
Data anuntului: 06 April 2012 02:24:16 PM

38. Concursul de creativitate in fizica si tehnologii Stefan Procopiu
     In zilele de 31 martie si 1 aprilie s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru au obtinut urmatoarele rezultate:
1. Simon Lorena, clasa a VI-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari Scrise, prof. indrumator Asofiei Angela
2. Simon Sebastian, clasa a VII-a, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari Scrise, prof. indrumator Asofiei Angela
3. Vasluianu Ana, clasa a X-a, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari Scrise, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
4. Adochitei Cristian, clasa a X-a, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari Scrise, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
5. Apostol Marius, Pascal Mihaita, Pavel Irina, clasa a IX-a, diploma Edison, Sectiunea Tehnici de laborator, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
6. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Pristavu Ionela, clasa a IX-a, diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7. Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Pintiliasa Ionut, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a X-a, diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
8. Anghel Adrian, Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Secrieru Mihaela, Neamtu Ionut, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
9. Chiscariu Patricia, Paiu Dimitrie, Prodan Adrian, Tiplea Valentin, clasa a XI-a, diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
10. Ancuta David, Colessa Andreea, Dascalita Elena, Donisanu Emilian, Grosu Vasile, clasa a XI-a, diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare, prof. indrumator Bogza Feldioara
Data anuntului: 01 April 2012 06:44:59 PM

39. Festivalul - Hai la teatru!
Teatrul Luceafarul Iasi a organizat in perioada 20-22 martie 2012 cea de-a VI-a editie a festivalului "Hai la teatru".
     Trupa Fenomenalii, coordonata de prof. Elena Dascalita a obtinut Premiul special pentru interpretare acordat elevului Andrei Jitaru pentru rolul Sotul din spectacolul Cutia Neagra, de Ana-Maria Rosca.
Data anuntului: 01 April 2012 06:56:02 AM

40. Festivalul Chants
In data de 22 martie 2012 s-a desfasurat la Colegiul National "Octav Bancila" din Iasi Festivalul Chants, sons sur scene.
     Elevii liceului nostru au obtinut urmatoarele premii:
- Premiul II - Madalina Micu si Magdalena Tudorache, clasa a X-a E - coord. prof. Anca Aparaschivei
- Premiul special pentru expresivitate - Diana Ceuca, clasa a X-a D - coord. prof. Elena Dascalita
Data anuntului: 01 April 2012 06:52:49 AM

41. Concursul national Jeu par le francais
   In data de 22 martie 2012 s-a desfasurat la Iasi Concursul national  "Jeu par le francais".
Elevii liceului nostru au obtinut urmatoarele premii:
   1. Micu Madalina si Tudorache Magdalena - Mentiune - sectiunea interpretare
   2. Clasa a X-a E - premiul al III-lea - sectiunea scurt-metraj cu L`histoire hypothétique et pathétique de deux sachets à chips
   3. Clasa a X-a E - mentiune - sectiunea scurt metraj cu Ado - adjectif singulier invariant en genrequi n'est pas complètement formé
   4. Clasa a X-a B - mentiune- scurt metraj cu Pascani, une ville sympa où les chiens vagabonds sont aimables
Profesor indrumator Anca Aparaschivei.
Data anuntului: 29 March 2012 07:00:12 AM

42. Premii la festivalul Hai la teatru
Teatrul Luceafarul Iasi a organizat in perioada 20-22 martie 2012 cea de-a Vi-a editie a festivalului "Hai la teatru".
Eleva Lavinia Birleanu a obtinut Premiul pentru interpretare iar trupa "Suflet si masca" a obtinut Premiul special pentru promovarea teatrului de animatie pentru piesa "Bubico".
Profesor coordonator Luca Ioana 
Data anuntului: 29 March 2012 06:53:28 AM

43. Fise pentru gradatia de merit, 2012
Pot fi descarcate de aici.
Data anuntului: 19 March 2012 09:06:43 PM

44. Rezultate - Olimpiada de Matematica, Etapa judeteana Iasi 2012
1. Ioan Nela, clasa a VI-a, Mentiune, prof, indrumator Craciun Alina
2. Paraoanu Diana Iulia, clasa a VI-a, Mentiune, prof, indrumator Craciun Alina
3. Joldescu Catalin Petronel, clasa a IX-a, Mentiune, prof, indrumator Bradateanu Corneliu
Data anuntului: 14 March 2012 08:37:09 AM

45. Concursul national de matematica Adolf Haimovici, etapa judeteana Iasi, 10 martie 2012
Elevii Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani, profil Stiintele Naturii, au obtinut urmatoarele premii:
1. Pristavu Larisa, clasa a IX-a, Mentiune, prof. indrumator Bradateanu Corneliu 
2. Anghelus Andreea, clasa a IX-a, Mentiune, prof. indrumator Bradateanu Corneliu
3. Dascalita Elena, clasa a XI-a, Premiul al II-lea, prof. indrumator Bradateanu Corneliu
4. Colessa Andreea, clasa a XI-a, Mentiune, prof. indrumator Bradateanu Corneliu
5. Pastrav Elena Madalina, clasa a XI-a, Mentiune, prof. indrumator Bradateanu Corneliu
6. Schianu Andreea, clasa a XII-a, Premiul al III-lea, prof. indrumator Bradateanu Corneliu
7. Petrea Ioneasa Mihaela, clasa a XII-a, Mentiune, prof. indrumator Craciun Alina
8. Gaciu Maria, clasa a XII-a, Mentiune, prof. indrumator Bradateanu Corneliu
9. Manole Cristina, clasa a XII-a, Mentiune, prof. indrumator Craciun Alina
10. Petrea Ioneasa Gabriela, clasa a XII-a, Mentiune, prof. indrumator Craciun Alina
Data anuntului: 11 March 2012 09:38:12 PM

46. Olimpiada de Biologie - etapa judeteana - 3 martie 2012
Rezultatele elevilor liceului nostru la etapa judeteana Iasi a Olimpiadei de Biologie - 3 martie 2012:
Clasa a IX-a
Premiul II, Pascal Mihaita, clasa a IX-a G
Clasa a X-a
Premiul II, Vasluianu Ana Vladina, clasa a X-a D
Clasa a XI-a
Premiul II, Chiscariu Patricia, clasa a XI-a C
Premiul III, Dascalita Elena, clasa a XI-a E
Mentiune, Ursu Irina, clasa a XI-a E
Clasa a XII-a
Premiul III, Schianu Andreea, clasa a XII-a E
Mentiune, Ailenei Carmen, clasa a XII-a E
profesor indrumator Roxana Maftei
Data anuntului: 15 March 2012 10:28:26 PM

47. Rezultate la concursul propus de ARPF (Association des Professeurs Roumains de Francais)
Elevii de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani au obtinut premii la un concurs national de scrisori in limba franceza, concurs propus de ARPF (Association des Professeurs Roumains de Francais).
Mihai Valentin, clasa a V-a A,premiul al II-lea categoria Junior - La plus originale demande
Chiriac Lorena, clasa a X-a B,premiul al III-lea la categoria La plus concise
prof. indrumator: Anca Aparaschivei
Data anuntului: 10 March 2012 11:07:43 PM

48. Concursul "Stefan Procopiu" al elevilor romani de pretutindeni
Duminica, 4 martie 2012, s-a desfasurat la Liceul Teoretic "D.Cantemir" Iasi etapa judeteana a Concursului national de fizica "Stefan Procopiu" al elevilor romani de pretutindeni.
Eleva Chiscariu Sabina, clasa a XII-a C a obtinut premiul al III-lea.
prof. indrumator, Ion Cazacu-Davidescu.
Data anuntului: 09 March 2012 06:27:12 AM

49. Elevi calificati la Olimpiada de matematica, etapa judeteana si Concursul Adolf Haimovici, 2012
>> lista este accesibila pe pagina Catedrei de matematica
Data anuntului: 23 February 2012 08:53:41 PM

50. Rezultatele concursurilor de matematica desfasurate in luna noiembrie 2011
>> pe pagina catedrei de matematica.
Data anuntului: 23 November 2011 12:10:11 AM

51. GHIDUL COMISIEI PENTRU EVALUAREA SI ASIGURAREA CALITATII IN UNITATILE DE INVATAMANT PREUNIVERSITAR
>> pe situl scolii la rubrica resurse
Data anuntului: 04 November 2011 11:36:15 AM

52. Planificarea Cercurilor pedagogice, an scolar 2011-2012
>> pe situl scolii la rubrica Resurse
Data anuntului: 24 October 2011 03:57:04 PM

53. Concursul de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu", Etapa nationala 2011

In perioada 28 -31 mai 2011, s-a desfasurat la Calimanesti, judetul Valcea, Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu".
Elevii liceului nostru, insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea - Lucrari scrise
1.SIMON SEBASTIAN, clasa a VI-a, diploma Newton, prof. indrumator Grivole Magda
2.CHISCARIU PATRICIA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
3.COLESSA ANDREEA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
4.NEAMTU PETRONELA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Tehnici de laborator
5.LUCHIAN ALEXANDRU, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Grupuri de cooperare
6.ADOCHITEI CRISTIAN, LUCHIAN ALEXANDRU, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7.CHISCARIU PATRICIA, COLESSA ANDREEA, JITARU ANDREI, PRODAN ADRIAN, clasa a X-a, diploma Jules Verne, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
8.CHISCARIU SABINA, NEAMTU PETRONELA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion


Data anuntului: 01 June 2011 11:07:00 AM

54. Concursul Procopiu al elevilor romani de pretutindeni, etapa nationala, Iasi, 2011

Sambata, 14 mai 2011, s-a desfasurat la Colegiul "V.Adamachi" Iasi etapa nationala a Concursului national de fizica "Stefan Procopiu" al elevilor romani de pretutindeni.
Elevii participanti de la liceul nostru au obtinut urmatoarele premii:
Premiul II, Chiscariu Radu, clasa a XII-a B;
Premiul III, Hutanu Eduard, clasa a XII-a B;
prof. indrumator, Ion Cazacu-Davidescu.

Data anuntului: 18 May 2011 10:45:15 AM


55. Chestionar pentru elevii ENO
Elevii Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani sunt invitati sa completeze chestionarul de la aceasta adresa.
Data anuntului: 16 May 2011 06:55:35 PM

56. Concursul National de Matematica Aplicata "Adolf Haimovici", etapa nationala 2011
Rezultate obtinute de elevii liceului nostru la Concursul National de Matematica Aplicata "Adolf Haimovici", Etapa Nationala Iasi, 17-19 aprilie 2011:

1. Dascalita Elena, clasa a X-a, Mentiune
prof. indrumator Bradateanu Corneliu
2. Asavei Catalina, clasa a XII-a, Mentiune
prof. indrumator Craciun Alina

Data anuntului: 26 April 2011 06:04:36 PM

57. Concursul National de Chimie "Magda Petrovanu"

Rezultatele Concursului National de Chimie "Magda Petrovanu", 9 aprilie 2011:
1. Parasca Robert, premiul III, clasa a VII-a A;
2. Dumitrascu Gabriel, premiul III, clasa a IX-a D;
3. Petrea Ioneasa Gabriela, premiul III, clasa a XI-a F;
4. Grigoriu Maria Magdalena, mentiune, clasa a IX-a D;
5. Petrea Ioneasa Mihaela, mentiune, clasa a XI-a F.
prof. indrumator, Cornea Elena
1.Pertu Iulia, premiul III, clasa a XII-a;
2. Ungureanu Alexandra, mentiune, clasa a XII-a;
3. Mihai Anca, mentiune, clasa a XII-a.
prof. Lupuleasa Dana Elena

Data anuntului: 11 April 2011 07:48:30 PM

58. Concursul de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu"

Rezultate obtinute de elevii liceului nostru la Concursul de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu", Etapa judeteana Iasi, 26-27 martie 2011:

Sectiunea - Lucrari scrise
1.SIMON SEBASTIAN, clasa a VI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Grivole Magda
2.MARTINAS ALEXANDRA, clasa a VI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Grivole Magda
3.STRACHINARU ALIN-GABRIEL, clasa a VI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Grivole Magda
4.LUCHIAN ALEXANDRU, clasa a IX-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
5.CHISCARIU PATRICIA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
6.COLESSA ANDREEA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7.NEAMTU PETRONELA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
8.CHISCARIU SABINA, clasa a XI-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
9.LUMINA IONUT, clasa a XI-a, diploma Newton, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
10.ANASTASIEI ANCUTA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Tehnici de laborator
11.ANGHEL ADRIAN, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Edison, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
12.LUCHIAN ALEXANDRU, PINTILIASA IONUT, clasa a IX-a, diploma Edison, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Grupuri de cooperare
13.ANASTASIEI ANCUTA, CHISCARIU SABINA, LUMINA IONUT, NEAMTU PETRONELA, EPURE LUCIAN, clasa a XI-a, diploma Jules Verne, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
14.ADOCHITEI CRISTIAN, LUCHIAN ALEXANDRU, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
15.CHISCARIU PATRICIA, COLLESA ANDREEA, JITARU ANDREI, PRODAN ADRIAN, clasa a X-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
16.STEFAN LIVIU, OLARU STEFAN, HAU ANCA, APRISTAVITEI GEORGIANA, BISTRICEANU ADINA, clasa a XI-a, diploma Jules Verne, prof. indrumator Bogza Feldioara
17.ANGHEL ADRIAN, GRIGORAS GEANINA, SECRIERU MIHAELA, PINTILIASA IONUT, clasa a IX-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
18.HUGEANU DIANA, COLESSA ANDREEA, clasa a X-a, diploma Copernic, lucrarea - "Fizica in penson si acuarela", prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Data anuntului: 27 March 2011 08:24:02 PM

59. Concursul Interjudetean de Matematica "Spiru Haret"

Rezultatele elevilor nostri la Concursul Interjudetean de Matematica "Spiru Haret", desfasurat la Suceava in 26 martie 2011:
1. Asavei Catalina-Gabriela,clasa a XII-a, Premiul I;
prof. indrumator, Craciun Alina
2. Pastrav Elena-Madalina, clasa a X-a, Mentiune;
3. Schianu Andreea-Iulia, clasa a XI-a, Mentiune.
prof. indrumator, Bradateanu Corneliu

Data anuntului: 27 March 2011 05:11:13 PM

60. Concursul de chimie "Petru Poni", etapa judeteana Iasi 2011

Rezultatele Concursului Petru Poni - 19 martie 2011, faza judeteana
1. Parasca Robert Andrei, Mentiune, clasa a VII-a A;
2. Luchian Bogdan Ionut, Mentiune, clasa a VII-a A;
3. Grigoriu Maria Magdalena, Premiul III, clasa a IX-a D;
4. Vasluianu Ana Vladina, Premiul III, clasa a IX-a D;
5. Dumitrascu Gabriel, Premiul III, clasa a IX-a D;
6. Petrea Ioneasa Gabriela, Mentiune, clasa a XI-a F;
7. Petrea Ioneasa Mihaela, Mentiune, clasa a XI-a F.
prof. indrumator Cornea Elena

1. Petriuc Elena,Mentiune, clasa a VII -a B;
2. Balmus Bianca, Mentiune, clasa a VII-a B;
3. Samson Catalin Marian, Mentiune, clasa a VIII-a A;
4. Artene Codrut Georgian, Mentiune, clasa a X-a D.
prof. indrumator Lupuleasa Dana Elena

Data anuntului: 21 March 2011 02:15:53 PM

61. Olimpiada de Limba franceza - Etapa judeteana Iasi 2011

Eleva Cojocariu Paula-Gabriela din clasa a X-a A a obtinut Premiul I la Olimpiada judeteana de Limba franceza, editia 2011.
prof. indrumator Anca Aparaschivei

Data anuntului: 20 March 2011 08:44:26 PM

62. Rezultate - Olimpiada de matematica 2011, Etapa judeteana

Rezultate obtinute de elevii liceului nostru la etapa judeteana a Olimpiadei de matematica, an scolar 2010-2011:
PRISTAVU M IONELA LARISA, clasa a VIII-a, Mentiune, prof. indrumator Bran Cristina
CHISCARIU PATRICIA CARMEN, clasa a X-a C, Premiul III, prof. indrumator Deliman Cristian

Data anuntului: 19 March 2011 09:59:13 AM

63. Rezultate - Concursul de Matematica Aplicata "ADOLF HAIMOVICI" 2011

Concursul de Matematica Aplicata "ADOLF HAIMOVICI" - Editia a XV-a
Etapa judeteana - Iasi, 12 martie 2011

1. Dascalita Elena, Premiul I, clasa a X-a
2. Schianu Andreea Iulia, Premiul II, clasa a XI-a
3. Pastrav Elena Madalina, Mentiune, clasa a X-a
4. Andries Andreea, Mentiune, clasa a X-a
5. Ursu Irina Giorgiana, Mentiune, clasa a X-a
6. Apristavitei Giorgiana, Mentiune, clasa a XI-a
7. Anghelus Alexandra, Mentiune, clasa a XI-a
prof. indrumator, Bradateanu Corneliu

8. Asavei Catalina Gabriela, Premiul II, clasa a XII-a
9. Petrea Ioneasa Mihaela, Mentiune, clasa a XI-a
10. Petrea Ioneasa Gabriela, Mentiune, clasa a XI-a
prof. indrumator, Craciun Alina

Data anuntului: 12 March 2011 11:21:05 PM

64. Rezultate - Concursul "Stefan Procopiu" al elevilor romani de pretutindeni

Sambata, 26 februarie 2011, s-a desfasurat la Liceul "V.Alecsandri" Iasi etapa judeteana a Concursului national de fizica "Stefan Procopiu" al elevilor romani de pretutindeni.
Elevii participanti de la liceul nostru au obtinut urmatoarele premii:
Premiul I, Chiscariu Radu, clasa a XII-a B;
Premiul II, Hutanu Eduard, clasa a XII-a B;
Mentiune, Chiscariu Patricia, clasa a X-a C.
prof. indrumator, Ion Cazacu-Davidescu.
Elevii Chiscariu Radu si Hutanu Eduard s-au calificat la faza nationala a concursului.


Data anuntului: 07 March 2011 12:12:41 PM

65. Premiul III - Olimpiada Judeteana de Fizica 2011

Elevul Simon Sebastian de la clasa a 6-a B a Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani a obtinut Premiul III la Faza Judeteana a Olimpiadei de Fizica 2011.
Profesor indrumator Grivole Magda.


Data anuntului: 19 January 2011 01:28:03 PM