Cautarea rapida a informatiilor pe situl www.lmcpascani.ro



Login

BIBLIOTECA


Activitati Membri Anunturi Evaluare in educatie

CATEDRA DE FIZICĂ - NOUTĂŢI   ŞI  ANUNŢURI 


Limitele materiei pentru Olimpiada Locala de fizica
Anul scolar 2013-2014

Clasa

Materia pentru O.L.F.

6

I. Mărimifizice
II. Mişcarea mecanică (fără reprezentarea grafică a legii de mișcare)

7

Materia anilor precedenți
I. Forţa
II. Echilibrul mecanic al corpurilor (Echilibrul de translaţie)
Fără momentul forței, echilibru de rotație, mecanisme simple

8

Materia anilor precedenți
I. Fenomene termice (inclusiv schimbarea stării de agregare, călduri latente)
Fără mecanica fluidelor

9

Materia anilor precedenți
Optica geometrică
Fără instrumente optice

10

Materia anilor precedenți
Temodinamică: Noţiuni termodinamice de bază, transformările simple ale gazului ideal, Calorimetrie
Fara Principiul I

11

Materia anilor precedenți
Oscilatorul mecanic (inclusiv campunerea oscilatiilor paralele); Oscilatori mecanici cuplați.
Fără Unde

12

Materia anilor precedenți
Teoria relativității restrânse


1. test
Data anuntului: 15 November 2013 11:13:05 AM
test

2. Olimpiada de Fizica, ianuarie 2010
Data anuntului: 24 January 2012 11:18:38 PM
Rezultat obtinut la Olimpiada de Fizica, Etapa judeteana Iasi 2010:

> Istrate Gianina-Luiza, clasa a VIII-a D - Mentiune, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion


3. Rezultate - Etapa judeteana a Concursului de fizica creativa "Stefan Procopiu", Iasi 4-5 aprilie 2009
Data anuntului: 05 April 2009 08:37:56 PM

Secţiunea Lucrări scrise

  • Buzatu Claudiu, clasa a 6-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Daniela Buchilă
  • Luchian Alexandru, clasa a 7-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Daniela Buchilă
  • Prodan Adrian, clasa a 8-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Daniela Buchilă
  • Chiscariu Sabina Iuliana, clasa a 9-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumator Ion Cazacu-Davidescu
  • Hutanu Eduard Gabriel, clasa a 10-a, Diploma Copernic, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Asavei Adina, clasa a 11-a, Diploma Copernic, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Acatincăi Constantin Georgian, clasa a 11-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Pārlea Robert Iulian, clasa a 11-a, Diploma Copernic, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu

Secţiunea Fizică aplicată

  • Grigoroaea Bogdan, Petrisor Andrei, Clasa 8/10, Diploma Arhimede, Lucrarea "Motorul Stirling - sursa de energie verde", profesor īndrumător Daniela Buchilă
  • Marica Razvan Ovidiu, Tarcan Iulian Dumitru, Clasa a 10-a, Diploma Edison, Lucrarea "Butelia de Leyda - utilizari neobsnuite", profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu

Secţiunea Grupuri de cooperare

  • Asavei Alina Mihaela, Acatincai Constantin Georgian, Pārlea Robert Iulian, Clasa a 11-a, Diploma Copernic, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Chiscariu Radu Emanuel, Hutanu Eduard Gabriel, Luchian Antonia Narcisa, Olaru Laura Andreia, Clasa a 10-a, Diploma Copernic, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Chiscariu Sabina Iuliana, Lumina Ionut, Anghelus Ancuta Raluca, Buzatu Gabriela Diana, Clasa a 9-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumator Ion Cazacu-Davidescu

4. Olimpiada de Fizica 2009, faza judeteana
Data anuntului: 26 January 2009 07:14:22 PM

Eleva Istrate Luiza Geanina de la clasa a 7-a C a Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani a obtinut Premiul III la Faza Judeteana a Olimpiadei de Fizica 2009.
Profesor indrumator Buchila Daniela.


5. Rezultate-Concursul Procopiu, faza nationala 2008
Data anuntului: 19 May 2008 08:32:28 AM

Rezultatele obţinute de elevii Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani la Etapa nationala a Concursului de fizică creativă "Stefan Procopiu" :

Secţiunea Lucrări scrise

  • Asavei Adina, clasa a 10-a D, Diploma Copernic, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, Diploma Newton, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu

Secţiunea Fizică aplicată

  • Luchian Alexandru,Adochitei Cristian,Istrate Geanina clasa a 6-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Daniela Buchilă, Lucrarea - "Hidrocentrala viitorului"
  • Diaconu Florin, clasa a 9-a B, Diploma Edison, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu, Lucrarea - "Dispozitiv pentru masurarea fortei electromagnetice"
  • Spinticiuc Andrei, clasa a 11-a B, Diploma Coandă, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu, Lucrarea - "Bobine Helmholtz"

6. Pregatire pentru Olimpiada
Data anuntului: 31 March 2008 09:48:31 PM
Elevii clasei a 9-a B selectati pentru etapa judeteana a Olimpiadei de fizica vor veni la laborator miine 12 feb. intre orele 9-11

7. Rezultate - Concursul de fizica creativa Stefan Procopiu, etapa judeteana 22-23 martie 2008
Data anuntului: 26 March 2008 08:31:14 PM

Rezultatele obţinute de elevii Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani la Etapa judeţeană a Concursului de fizică creativă "Stefan Procopiu" :

Secţiunea Lucrări scrise

  • Prodan Adrian, clasa a 7-a, Diploma Copernic, profesor īndrumător Daniela Buchilă
  • Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Luchian Antonia Narcisa, clasa a 9-a B, Diploma Newton, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Chiscariu Radu Emanuel, clasa a 9-a B, Diploma Newton, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Asavei Adina, clasa a 10-a D, Diploma Newton, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Acatincai Constantin Georgian, clasa a 10-a B, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Pārlea Robert Iulian, clasa a 10-a B, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu

Secţiunea Fizică aplicată

  • Diaconu Florin, clasa a 9-a B, Diploma Procopiu si Diploma Einstein,lucrarea Dispozitiv pentru măsurarea forţei electromagnetice, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Luchian Alexandru, Adochiţei Cristian, Istrate Geanina, clasa a 6-a,Diploma Arhimede,lucrarea Hidrocentala viitorului, profesor īndrumător Daniela Buchila
  • Spinticiuc Andrei,clasa a 11-a B,Diploma Coanda,lucrarea Bobine Helmholtz,profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Marica Răzvan Ovidiu, Tarcan Iulian Dumitru, clasa a 9-a B,Diploma Arhimede,lucrarea Galvanometru, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu

Secţiunea Grupuri de cooperare-Film didactic

  • Andrieş Alex, Ioniţă Marius, Lipovanu Cătălin, Oloeriu Ioan, clasa a 9-a B, Diploma Jules Verne, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu

8. Zilele scolii
Data anuntului: 06 March 2008 11:19:52 AM
Catedra de Fizica organizeaza la ora 11 Concursul "Fizica prin referate"

9. Rezultat - Olimpiada Judeteana de Fizica 2008
Data anuntului: 19 February 2008 09:01:27 PM

Elevul Hutanu Eduard de la Clasa a 9-a B a obtinut Premiul III la Etapa Judeteana 2008 a Olimpiadei de Fizica
prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion


10. Concurs national de grafica, pictura si fotografie astronomica
Data anuntului: 17 December 2007 10:46:02 PM
La rubrica Resurse gasiti documentele necesare inscrierii la acest concurs si regulamentul. Perioada de inscriere 22-29 februarie 2008.

11. Rezultate obtinute la Etapa nationala a Concursului de fizica creativa Stefan Procopiu 2007
Data anuntului: 13 April 2010 02:58:11 PM

Rezultatele obţinute de elevii Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani la Etapa naţională a Concursului de fizică creativă "Stefan Procopiu" :

Secţiunea Lucrări scrise

  • Acatincăi Constantin Georgian, clasa a 9-a, Diploma Copernic, profesor Indrumător Corneliu Rascarache
  • Bălteanu Albert, clasa a 12-a, Diploma Copernic, profesor Indrumător Corneliu Rascarache

Secţiunea Fizică aplicată

  • Marica Răzvan Ovidiu, Petrişor Mihai Alexandru, clasa a 8-a, Diploma Coandă, profesor Indrumător Daniela Buchilă

12. Rezultatele Etapei judetene a Concursului de fizica creativa "Stefan Procopiu"
Data anuntului: 05 April 2007 12:07:37 AM

Rezultatele obţinute de elevii Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani la Etapa judeţeană a Concursului de fizică creativă "Stefan Procopiu" :

Secţiunea Lucrări scrise

  • Prodan Adrian, clasa a 6-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Daniela Buchilă
  • Pārlea Robert Iulian, clasa a 9-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Corneliu Rascarache
  • Acatincăi Constantin Georgian, clasa a 9-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Corneliu Rascarache
  • Asavei Adina, clasa a 9-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Hrincescu Dimitrie Cozmin, clasa a 9-a, Diploma Arhimede, profesor īndrumător Corneliu Rascarache
  • Vornicu Vlad Alexandru, clasa a 9-a, Diploma Newton, profesor īndrumător Corneliu Rascarache
  • Grigore Ioana Mădălina, clasa a 9-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Sosoi Andreea Iulia, clasa a 10-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Ion Cazacu-Davidescu
  • Bălteanu Albert, clasa a 12-a, Diploma Edison, profesor īndrumător Corneliu Rascarache

Secţiunea Fizică aplicată

  • Marica Răzvan Ovidiu, Petrişor Mihai Alexandru, clasa a 8-a, Diploma Coandă, profesor īndrumător Daniela Buchilă

Secţiunea Fizică pe calculator

  • Rotariu Cătălin, clasa a 12-a E, Diploma Edison, profesor īndrumător Coca Dumitrache