Cautarea rapida a informatiilor pe situl www.lmcpascani.ro



Login

BIBLIOTECA


Activitati Membri Anunturi Evaluare in educatie

MEMBRII CATEDREI DE FIZICĂ

Numele şi prenumele : Cazacu-Davidescu   Ion
Specialitatea:  fizică 
Gradul didactic : I
Vechime în învăţământ : 21 de ani din care în unitatea noastră 14 ani

Educaţie şi formare

  • 2011, Gradul didactic I
  • 2007, Gradul didactic II
  • 2001, Definitivat
  • 1992 - 1997, Universitatea "Al.I.Cuza" Iasi, Facultatea de fizică

Perfecţionare

  • Curs - "Management educational participativ", 89 de ore, 22 de credite, CCD Iasi, noiembrie 2016
  • Curs - “Metode şi instrumente de educaţie nonformală în contextual programului ERASMUS+”, organizat de ASSE şi ANPCDEFP, 11-13 aprilie 2014;
  • Programul educaţional internaţional „The International Astronomical Search Collaboration (IASC)”, coordonator al echipei de elevi, 2012 – 2014;
  • Participare la programul POSDRU European „NANOPINION”, coordonat de European Schoolnet, la coordonarea (în cadrul catedrei de fizică-chimie) unei grupe de cinci elevi de clasele IX-X în realizarea unui nanofilm de albastru de prusia şi publicarea pe blogul proiectului a etapelor desfăşurării experimentului, apr. 2014;
  • Participare la programul POSDRU European „NANOPINION”, coordonat de European Schoolnet, la NanOpinion Online Teachers Trening, 25 – 29 oct. 2013;
  • Atestat de formare continuă a personalului didactic – Programul de formare „Formarea Mentorilor MaST”, Furnizor Fundaţia GIÎF, 50 de ore, 12 credite, 2013;
  • Proiect – “Competenţe în comunicare, performanţă în educaţie” 2010 – 2013, 25 credite, Programa creditat de Ministerul Educaţiei Naţionale – Direcţia formare continua a personalului din învăţământul preuniversitar, program finanţat POSDRU, 2013;
  • Curs – “Formatori de formatori” – cod NC/COR 242402, Proiect POSDRU/93/3.3/S/49992 – “PACT-E Parteneriate de Calitate pentru Educaţie”, 30 de credite, 2011 – 2012;
  • Curs – “Manager de proiect” – cod NC/COR 242401, Proiect POSDRU/93/3.3/S/49992 – “PACT-E Parteneriate de Calitate pentru Educaţie”, 30 de credite, 2011 – 2012;
  • Curs – “Operare PC”, Proiect POSDRU/93/3.3/S/49992 – “PACT-E Parteneriate de Calitate pentru Educaţie”, 15 credite, 2011 – 2012;
  • Curs – “Limbi străine”, Proiect POSDRU/93/3.3/S/49992 – “PACT-E Parteneriate de Calitate pentru Educaţie”, 15 credite, 2011 – 2012;
  • Atestat de formare continuă a personalului didactic – Programul de formare „Abordarea integrată a ştiinţelor”, Furnizor Educaţia 2000+, 60 de ore, 15 credite, 2012;
  • Atestat de formare continuă a personalului didactic – Programul de formare „Instrumente on-line pentru educaţie”, Furnizor Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi, 40 de ore, 10 credite, 2012;
  • Proiect POSDRU „MaST Networking – Calitate în Dezvoltarea Competenţelor Cheie de Matematică, Ştiinţe şi Tehnologii”, ID 58914, profesor coordonator în cadrul atelierului de inovare şi creativitate pentru Competiţia „Şcoala MaST TOP”, 2011 – 2012;
  • Curs de „Utilizare Portal eŞcoala” în cadrul Proiectului „eŞcoala” co-finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională, Programul Operaţional Sectorial „Creşterea Competitivităţii economice, proiect implementat prin Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă şi Ministerul Educaţiei Naţionale, 2011;
  • Program de formare - “Dezvoltarea profesională a cadrelor didactice prin activităţi de mentorat”, program avizat de Ministerul Educaţiei Naţionale în parteneriat cu Educaţia 2000+, finanţat POSDRU, 232 ore şi 60 credite, 26.03 – 14.06. 2010;
  • Stagiu de perfecţionare cu tema: „PROTECŢIA MEDIULUI – FINALITATE FUNDAMENTALĂ A EDUCAŢIEI”, desfăşurat la Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, 25 de ore, organizat de Casa Corpului Didactic Iaşi, formator prof. Valerian Dragu, 22 martie – 16 aprilie 2008
  • Stagiul de perfecţionare: „Implementarea programei – consiliere şi orientare” (2006)
  • Bursă postuniversitară în perioada 1 martie 2002 – 1 aprilie 2003 la Institutul de Chimie Alimentară , Departamentul de Chimie Analitică din Olsztyn , Polonia, cu tema “Studiul computaţional al răspunsului potenţiometric al electrozilor ion-selectivi  cu membrană lichidă faţă de nitrofenoli”.

Rezultate la Olimpiade si concursuri

  • 2017
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Lupu Elena Beatrice, clasa a IX-a E, Diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Sava Constantin, clasa a IX-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    3. Grigore Maria Emilia, clasa a IX-a C, Diploma Newton, Sectiunea Lucrari scrise
    4. Grigore Maria Emilia, Lupu Elena Beatrice, Sava Constantin, clasa a IX-a, Diploma Edison, Sectiunea Tehnici de laborator
    5. Ungureanu Vladut, Ivan Alin, Batincu Lucian, clasa a X-a C, Diploma Galilei, Sectiunea Tehnici de laborator
    6. Marele Carina, Crisu Bianca, Podeanu Beatrice, clasa a IX-a C, Diploma Arhimede, Sectiunea Tehnici de laborator
    7. Paliciuc Andreea, Baiceanu Eduard, Paraschiv Sergiu, Chelariu Cosmin, Nemtanu Alexandru, clasa a IX-a C, Diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    8. Mandiuc Iulia, Puiu Ioana, Tesu Georgiana, Dolhascanu Bianca, Costan Bianca, clasa a X-a F, Diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    9. Onisoru Georgiana, Plesca Loredana, Dogandere Meryem, Nechifor Andreea, Boroianu Georgiana, clasa a X-a F, Diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    10. Ionica Madalina, Turcu Diana, Sofian Andreea, Costea Denisa, Drumariu Ruxandra, clasa a XI-a E, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    11. Pertu Anca, clasa a XI-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte Vizuale
    12. Cucos Alina, Iftimescu Diana, Tapoi Teodora, clasa a X-a F, Diploma Jules Verne, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte Vizuale
    13. Pirlea Eusebiu, Sofia Ioan, Stefan Irina, clasele a X-a E si a XI-a E, Diploma Jules Verne, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
    14. Vasluianu Tudor, clasa a XI-a D, Diploma Jules Verne, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
    15. Harasim Stefania, Paraoanu Iulia, Punei Roxana, Popovici Ruxandra, Antalute Luiza, clasele a XI-a E si a X-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
    16. Prisacariu Stefan, Ojica Marius, Ion Nela, Sandu Delia, clasa a XI-a, Diploma Copernic, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
    17. Barzu Catalina, Casian Delia, Hrostea Carmen, Lazar Larisa, Judele Madalina, Craciun Marian, clasa a IX-a E, Diploma Procopiu, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Teatru
    18. Lupu Sabina, Tesu Georgiana, Puiu Ioana, Dolhascanu Bianca, clasele a XI-a E si a X-a F, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Teatru
  • 2016
  • Olimpiada de fizica, etapa judeteana
    1. Podeanu Beatrice Georgiana, clasa a IX-a C, Mentiune
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Crisu Bianca Andreea, clasa a IX-a C, Diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Podeanu Georgiana, Batincu Lucian, Ungureanu Vladut, clasa a IX-a C, Diploma Galilei, Sectiunea Tehnici de laborator
    3. Costan Bianca, Dogandere Elif, Plesca Loredana, Puiu Ioana, Tesu Georgiana, clasa a IX-a F, Diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    4. Podeanu Georgiana, Crisu Bianca, Marele Carina, Batincu Lucian, Ungureanu Vladut, clasa a IX-a C, Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    5. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    6. Pertu Anca, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte Vizuale
    7. Podeanu Georgiana, clasa a IX-a C, Diploma Jules Verne, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte Vizuale
    8. Ion Nela, Gorcioaia Andreea, clasa a X-a D, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
    9. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
  • Concursul, interdisciplinar chimie - informatica INFOCHIM
    1. Vasluianu Tudor-Gabriel, clasa a X-a D, Mentiune
  • Concursul regional de stiinte aplicate si protectia mediului - Iubeste stiinta, stiinta te invata!
    1. Corduneanu Maria, Axinte Ionela, Martinas Alexandra, clasa a XI-a E, lucrarea "Filme subtiri cu grosimi nanometrice", Premiul al III-lea
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa interjudeteana
    1. Crisu Bianca Andreea, clasa a IX-a C, Diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Podeanu Georgiana, Batincu Lucian, Ungureanu Vladut, clasa a IX-a C, Diploma Arhimede, Sectiunea Tehnici de laborator
    3. Costan Bianca, Dogandere Elif, Plesca Loredana, Puiu Ioana, Tesu Georgiana, clasa a IX-a F, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    4. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    5. Pertu Anca, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte Vizuale
    Subsectiunea Film
    6. Ion Nela, Gorcioaia Andreea, Sandu Delia, clasa a X-a D, Diploma Jules Verne, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
    7. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Film
  • 2015
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Vasluianu Tudor-Gabriel, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Ojica Marius, clasa a IX-a F, Diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    3. Prisacariu Stefan, clasa a IX-a E, Diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    4. Ojica Marius, Prisacariu Stefan, Vasluianu Tudor, Simionescu Ionut, clasa a IX-a, Diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    5. Duduman Bianca, Moglan Andreea, Costea Bianca, Stefan Malina, Strachinaru Alin, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    6. Pertu Anca, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
  • Concursul Interjudetean High School Science Project
    1. Grigoriu Ioana, Duduman Bianca Elena, Corcodel Stefania, Martinas Alexandra, Axinte Ionela, clasa a X-a E, lucrarea Sursa neconventionala de energie - pila electrica - Mentiune
  • Concursul interdisciplinar Magia MaST
    1. Ion Nela, clasa a IX-a D, profil stiinte ale naturii - Premiul al II-lea
    2. Moglan Malina Ioana, clasa a IX-a D, profil stiinte ale naturii - Mentiune
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa interjudeteana
    1. Duduman Bianca, Moglan Andreea, Costea Bianca, Stefan Malina, Strachinaru Alin, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    2. Pertu Anca, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
  • 2014
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    2. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    3. Andriescu Andreea, Fasola Bianca, Matasel Alice, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    4. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - film
    5. Anghelus Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Arhimede, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - literatura
  • Concursul, interdisciplinar chimie - informatica INFOCHIM
    1. Vasluianu Florin Alexandru, clasa a XI-a F si Adochitei Cristian-Alexandru, clasa a XII-a D, lucrarea "Apa, esenta vietii", PREMIUL I.
  • Concursul interdisciplinar Magia MaST
    1. Baba Alexandru Ionut, IX E, Premiul II
    2. Duduman Bianca Elena, IX E, Premiul III
    3. Axinte Ionela, IX E, Premiul III
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa nationala
    1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    2. Anghelus Andreea, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic
    3. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - film
  • 2013
  • Concursul interdisciplinar Magia MaST, faza judeteana
    1. Chingalata I. Bogdan Vasile - mentiune, cl. IX C
    2. Coman I.F. Ioana Daiana - mentiune, cl. IX D
  • Concursul Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni
    1. Jitaru Andrei, clasa a XII-a D, premiul III;
    2. Prodan Adrian, clasa a XII-a D, premiul III.
  • Concursul National de evaluare in educatie la Fizica etapa a II-a
    1. Vasluianu Ana, Medalie de Argint si Diploma de merit clasament national/99puncte, clasa a XI-a
    2. Prodan Adrian, Medalie de Bronz si Diploma de merit clasament national/98puncte, clasa a XII-a
    3. Jitaru Andrei, Diploma de merit/94puncte, clasa a XII-a
    4. Adochitei Cristian, Diploma de merit/89puncte, clasa a XI-a
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Vasluianu Ana, clasa a XI-a, Diploma Newton, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, clasa a X-a, Diploma Arhimede, Sectiunea Tehnici de laborator liceu
    3. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, clasa a X-a, Diploma Edison, Sectiunea Tehnici de laborator liceu
    4. Nichitoaia Diana, Grosu Elena, Chingalata Bogdan, Pruteanu Stefan, Iacoboaia Bogdan, clasa a IX-a, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    5. Hatmanu Liliana, Adavidoaiei Adelina, Dobrea rebeca, Belea Ioana, Ciur Catalina, clasa a IX-a, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    6. Ivanesei Raluca, Stihi Andreea, Roman Tiberiu, Neamtu-Cucu Stefanita, clasa a IX-a, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    7. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a X-a, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    8. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, Vasiliu Stefan, clasa a X-a, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    9. Buzatu Claudiu, Ifrim Petru, Ripiceanu Gheorghita, clasa a X-a, Diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    10. Novac Stefana, Andriescu Andreea, Iosub Madalina, Olaru Elena, clasa a X-a, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    11. Adochitei Cristian, Grigoriu Maria, Luchian Alexandru, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
    12. Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Neamtu-Cucu Ionut, Secrieru Mihaela, Tudorache Maria, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
  • Concursul interjudetean de chimie Infochim
    1. Vasluianu Ana Vladina, cl . a XI-a D, Vasluianu Florin, cl. a X-a F, mentiune.
  • Concursul de creativitate "Stefan Procopiu", etapa nationala
    1. Vasluianu Ana Vladina, Clasa a XI-a D, Diploma Newton (locul II), Sectiunea - Lucrari scrise
    2. Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Neamtu-Cucu Ionut, Secrieru Mihaela, clasa a XI-a E, Diploma Procopiu (premiul I) si diploma Einstein pentru originalitate, Sectiunea - Grupuri de cooperare
    3. Novac Stefana, Andriescu Andreea, Iosub Madalina, Olaru Elena, clasele a X-a G si a X-a E, Diploma Newton,Sectiunea - Grupuri de cooperare
    4. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, Vasiliu Stefan, Vasluianu Florin, clasele a X-a G si a X-a F, Diploma Newton, Sectiunea - Grupuri de cooperare
  • 2012
  • Concursul "Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni" etapa judeteana 2012
    1. Chiscariu Sabina Iuliana, clasa a XII-a C, Premiul III ;
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa judeteana 2012
    1. Vasluianu Ana, clasa a X-a D, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise;
    2. Adochitei Cristian, clasa a X-a D, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise;
    3. Apostol Marius, Pascal Mihaita, Pavel Irina, clasa a IX-a G, diploma Edison, Sectiunea Tehnici de laborator;
    4. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Pristavu Ionela, clasa a IX-a G, diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
    5. Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Pintiliasa Ionut, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a X-a, diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
    6. Anghel Adrian, Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Secrieru Mihaela, Neamtu Ionut, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
    7. Chiscariu Patricia, Paiu Dimitrie, Prodan Adrian, Tiplea Valentin, clasa a XI-a, diploma Newton, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa nationala 2012
    1. Vasluianu Ana, clasa a X-a D, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise;
    2. Apostol Marius, Pascal Mihaita, Pavel Irina, clasa a IX-a G, diploma Galilei, Sectiunea Tehnici de laborator;
    3. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Pristavu Ionela, clasa a IX-a G, diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
    4. Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Pintiliasa Ionut, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
    5. Anghel Adrian, Grigoras Gianina, Ianole Beatrice, Secrieru Mihaela, Neamtu Ionut, clasa a X-a, diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
    6. Chiscariu Patricia, Paiu Dimitrie, Prodan Adrian, Tiplea Valentin, clasa a XI-a, diploma Copernic, Sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic;
  • 2011
  • Concursul Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni, etapa judeteana
    1. Chiscariu Radu, clasa a XII-a B, Premiul I
    2. Hutanu Eduard, clasa a XII-a B, Premiul II
    3. Chiscariu Patricia,clasa a X-a C, Mentiune
  • Concursul Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni, etapa nationala
    1. Chiscariu Radu, clasa a XII-a B, Premiul II
    2. Hutanu Eduard, clasa a XII-a B, Premiul III
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Luchian Alexandru, clasa a IX-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Chiscariu Patricia, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    3. Colessa Andreea, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    4. Neamtu Petronela, clasa a XI-a, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    5. Chiscariu Sabina, clasa a XI-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    6. Lumina Ionut, clasa a XI-a, diploma Newton, Sectiunea Lucrari scrise
    7. Anastasiei Ancuta, clasa a XI-a, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    8. Anghel Adrian, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a IX-a, diploma Edison, Sectiunea Tehnici de laborator
    9. Luchian Alexandru, Pintiliasa Ionut, clasa a IX-a, diploma Edison, Sectiunea Tehnici de laborator
    10. Anastasiei Ancuta, Chiscariu Sabina, Lumina Ionut, Neamtu Petronela, Epure Lucian, clasa a XI-a, diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri ce cooperare
    11. Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a IX-a, diploma Copernic, Sectiunea Grupuri ce cooperare
    12. Chiscariu Patricia, Collesa Andreea, Jitaru Andrei, Prodan Adrian, clasa a X-a, diploma Arhimede, Sectiunea Grupuri ce cooperare
    13. Anghel Adrian, Grigoras Geanina, Secrieru Mihaela, Pintiliasa Ionut, clasa a IX-a, diploma Arhimede, Sectiunea Grupuri ce cooperare
    14. Hugeanu Diana, Colessa Andreea, clasa a X-a, diploma Copernic, lucrarea - "Fizica in penson si acuarela", Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa nationala
    1. Chiscariu Patricia, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    2. Colessa Andreea, clasa a X-a, diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise
    3. Neamtu Petronela, clasa a XI-a, diploma Arhimede, Sectiunea Lucrari scrise
    4. Luchian Alexandru, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a IX-a, diploma Arhimede, Sectiunea Tehnici de laborator
    5. Chiscariu Sabina, Neamtu Petronela, clasa a XI-a, diploma Arhimede, Sectiunea Grupuri de cooperare
    6. Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a IX-a, diploma Arhimede, Sectiunea Grupuri de cooperare
    7. Chiscariu Patricia, Collesa Andreea, Jitaru Andrei, Prodan Adrian, clasa a X-a, diploma Jules Verne, Sectiunea Grupuri de cooperare
  • 2010
  • Olimpiadei de Fizica, etapa judeteana
    1. Istrate Gianina-Luiza de la clasa a 8-a D, Mentiune
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Istrate Gianina, clasa a VIII-a D, Diploma Newton, sectiunea Lucrari scrise
    2. Istrate Gianina, Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Luchian Sorin, Mitrea Ionut, clasa a VIII-a D, Diploma Copernic, sectiunea Grupuri de cooperare-film didactic
    3. Colessa Andreea, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, sectiunea Lucrari scrise
    4. Chiscariu Patricia, clasa a IX-a C, Diploma Copernic, sectiunea Lucrari scrise
    5. Prodan Adrian, clasa a IX-a D, Diploma Newton, sectiunea Lucrari scrise
    6. Colessa Andreea,Chiscariu Patricia,Prodan Adrian, clasa a IX-a C,D, Diploma Jules Verne, sectiunea Grupuri de cooperare-film didactic
    7. Pristavita-Mardare Constantin, clasa a X-a C, Diploma Copernic, sectiunea Lucrari scrise
    8. Chiscariu Sabina,Neamtu Petronela,Lumina Ionut,Pristavita-Mardare Constantin, clasa a X-a C, Diploma Procopiu, sectiunea Grupuri de cooperare-film didactic
    9. Chiscariu Radu, clasa a XI-a B, Diploma Arhimede, sectiunea Lucrari scrise
    10. Hutanu Eduard, clasa a XI-a B, Diploma Arhimede, sectiunea Lucrari scrise
    11. Maftei Maria, clasa a XI-a B, Diploma Copernic, sectiunea Lucrari scrise
    12. Luchian Antonia,Olaru Laura,Maftei Maria,Buzatu Adina, Marica Razvan, clasa a XI-a B, Diploma Jules Verne, sectiunea Grupuri de cooperare-film didactic
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa nationala
    1. Istrate Gianina-Luiza, clasa a VIII-a D, diploma Arhimede la sectiunea Lucrari scrise
    2. Adochitei Cristian, Istrate Gianina-Luiza, Luchian Alexandru, clasa a VIII-a D, diploma Jules Verne la sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic
    3. Chiscariu Sabina, Lumina Ionut, Neamtu Petronela, Pristavita-Mardare Constantin, clasa a X-a C, diploma Newton la sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic
    4. Chiscariu Radu-Emanuel, clasa a XI-a B, diploma Newton la sectiunea Lucrari scrise
  • 2009
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Chiscariu Sabina Iuliana, clasa a 9-a, Diploma Arhimede, Secţiunea Lucrări scrise
    2. Hutanu Eduard Gabriel, clasa a 10-a, Diploma Copernic, Secţiunea Lucrări scrise
    3. Asavei Adina, clasa a 11-a, Diploma Copernic, Secţiunea Lucrări scrise
    4. Acatincăi Constantin Georgian, clasa a 11-a, Diploma Arhimede, Secţiunea Lucrări scrise
    5. Pârlea Robert Iulian, clasa a 11-a, Diploma Copernic, Secţiunea Lucrări scrise
    6. Marica Razvan Ovidiu, Tarcan Iulian Dumitru, Clasa a 10-a, Diploma Edison, Lucrarea "Butelia de Leyda - utilizari neobsnuite", Secţiunea Fizică aplicată
    7. Asavei Alina Mihaela, Acatincai Constantin Georgian, Pârlea Robert Iulian, Clasa a 11-a, Diploma Copernic, Secţiunea Grupuri de cooperare-Film didactic
    8. Chiscariu Radu Emanuel, Hutanu Eduard Gabriel, Luchian Antonia Narcisa, Olaru Laura Andreia, Clasa a 10-a, Diploma Copernic, Secţiunea Grupuri de cooperare-Film didactic
    9. Chiscariu Sabina Iuliana, Lumina Ionut, Anghelus Ancuta Raluca, Buzatu Gabriela Diana, Clasa a 9-a, Diploma Arhimede, Secţiunea Grupuri de cooperare-Film didactic
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa nationala
    1. Asavei Alina Mihaela, Acatincai Constantin Georgian, Pârlea Robert Iulian, Clasa a 11-a, Diploma Procopiu,Secţiunea Grupuri de cooperare-Film didactic
  • 2008
  • Olimpiada de Fizica, etapa judeteana
    1. Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, Premiul III
  • Concursul Stefan Procopiu al elevilor romani de pretutindeni, etapa judeteana
    1. Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, Mentiune
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1. Diplome Arhimede: Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, Acatincai Constantin Georgian si Pârlea Robert Iulian, clasa a 10-a B, Secţiunea Lucrări scrise
    2. Diplome Newton : Luchian Antonia Narcisa, Chiscariu Radu Emanuel, clasa a 9-a B, si  Asavei Adina, clasa a 10-a D, Secţiunea Lucrări scrise
    3. Diploma Procopiu si Diploma Einstein, Diaconu Florin, clasa a 9-a B, Lucrarea Dispozitiv pentru măsurarea forţei electromagnetice, Secţiunea Fizică aplicată
    4. Diploma Coanda, Spinticiuc Andrei,clasa a 11-a B, Lucrarea Bobine Helmholtz, Secţiunea Fizică aplicată
    5. Diploma Arhimede, Marica Răzvan Ovidiu, Tarcan Iulian Dumitru, clasa a 9-a B, Lucrarea Galvanometru, Secţiunea Fizică aplicată
    6. Diploma Jules Verne,Andrieş Alex, Ioniţă Marius, Lipovanu Cătălin, Oloeriu Ioan, clasa a 9-a B, Secţiunea Grupuri de cooperare-Film didactic
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa nationala
    1. Diploma Newton, Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, Secţiunea Lucrări scrise
    2. Diploma Copernic, Asavei Adina, clasa a 10-a D, Secţiunea Lucrări scrise
    3. Diploma Edison, Diaconu Florin, clasa a 9-a B, Lucrarea "Dispozitiv pentru măsurarea forţei electromagnetice", Secţiunea Fizică aplicată
    4. Diploma Coanda, Spinticiuc Andrei,clasa a 11-a B, Lucrarea "Bobine Helmholtz", Secţiunea Fizică aplicată
  • 2007
  • Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu", etapa judeteana
    1.Diploma Edison, Asavei Adina, clasa a 9-a D, Secţiunea Lucrări scrise
    2. Diploma Edison, Grigore Madalina, clasa a 9-a D, Secţiunea Lucrări scrise
    3. Diploma Edison, Sosoi Andreea, clasa a 10-a D, Secţiunea Lucrări scrise

Realizari profesionale

  • Membru al comisiei de organizare a Concursului de fizică creativă „Ştefan Procopiu”
  • Responsabil al comisiei de Fizică pe calculator a Concursului de Fizică creativă „Ştefan Procopiu”, faza judeţeană Iasi, 2007-2016
  • Responsabil al comisiei de Fizică pe calculator a Concursului de Fizică creativă „Ştefan Procopiu”, faza naţională, 2008-2016
  • Elaborarea subiectului pentru secţiunea Lucrări scrise clasa a XII-a, la Concursul de fizică creativă „Ştefan Procopiu”, etapele judeţeană si naţională 2010 - 2016.
  • Instalarea si intretinerea Platformei educationale Moodle pe situl scolii www.lmcpascani.ro
  • Elaborarea de software educational (visual basic, java)
  • Membru al Societatii Romane de Fizica

Responsabilităţi

  • responsabilul comisiei metodice Stiinte din septembrie 2010
  • membru al consiliului de administraţie, ianuarie - septembrie 2011, octombrie 2013 - prezent
  • coordonator si redactor al revistelor Liceului Teoretic "Miron Costin" Pascani, "Caleidoscop" si "Sfera"
  • responsabil comisie „Fizică pe calculator”, Concursul de creativitate in fizică si tehnologii „Ştefan Procopiu” ;
  • designer şi administrator www.lmcpascani.ro, www.concursul-procopiu.ro, www.asse.ro, www.scienceabout.info, www.stiinte-prof-is.ro
  • diriginte la clasa a IX-a C (matematica - informatica)

Lucrări publicate

  1. "Învăţarea prin descoperire cu ajutorul experimentelor virtuale", Ion Cazacu-Davidescu, Editura PIM, Iasi, iulie 2016, ISBN 978-606-13-3253-3
  2. Învăţarea diferenţiată, Revista Caleidoscop a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani, anul VIII, nr.2, decembrie 2016
  3. Percepţia fizicii între curriculum şi praxis, Ana-Camelia Tamaş, Aura Ţabără, Ion Cazacu-Davidescu, Rodica Perjoiu, Analele Colegiului „C. Negruzzi” Iaşi, Anul IV, seria I, nr.4, ISSN 2285-6676, Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2015
  4. Filme subţiri cu grosimi nanometrice, Maria Corduneanu, Ionela Axinte, Alexandra Martinaș, Elena Cornea, Ion Cazacu Davidescu, Revista Caleidoscop, anul VIII, nr.1, iunie 2016
  5. Învăţarea prin descoperire, Revista Caleidoscop a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani, anul VII, nr.2, decembrie 2015
  6. Probleme actuale în învăţarea eficientă a fizicii, Revista Caleidoscop a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani, anul VII, nr.1, aprilie 2015
  7. Nanoscale Thin Films, Ion Cazacu-Davidescu, Elena Cornea, Revista Caleidoscop, anul VI, nr.2, decembrie 2014
  8. "Proiectul TIMSS – descoperirea reprezentărilor greşite ale elevilor la matematică şi ştiinţe", revista Caleidoscop nr.1/2014 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  9. “Importanţa stilurilor de învăţare ale elevilor în cercetarea pedagogică”,  revista Caleidoscop nr.1/2013 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  10. "Realităţi şi tendinţe actuale în evaluarea la fizică", revista Caleidoscop nr.2/2013 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani 
  11.  “Vânătoarea” de asteroizi, Andreea Angheluş, Ionela Buta, Ana Vasluianu, Florin Vasluianu, Ion Cazacu-Davidescu, Ramona Marinescu, revista Caleidoscop nr.2/2013 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  12. "Studiul fizico-chimic al interfeţei solid-lichid. Modelul Gouy - Chapman al stratului dublu electric", revista "Caleidoscop" nr. 2/2012 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  13. "Mişcarea rectilinie uniform variată – două modalităţi de abordare", revista "Caleidoscop" nr. 1/2012 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  14. "Descoperirea caracteristicilor mişcărilor în câmp gravitaţional uniform cu ajutorul experimentelor virtuale", revista "Caleidoscop" nr. 1/2011 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  15. "Aprofundarea cunoştinţelor de fizică prin intermediul tehnologiei informaţiei", revista "Caleidoscop" nr. 2/2011 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  16. "Instruirea asistată de calculator – un exemplu de aplicare la fizică", revista "Caleidoscop" nr. 1/2010 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  17. "Platforma educaţională Moodle – resursă pentru instruirea asistată de calculator", revista "Caleidoscop" nr. 2/2010 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  18. "Efecte ale expunerii organismului uman la unde electromagnetice", revista "Caleidoscop" nr. 1/2009 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  19. "E-learningul şi învăţarea prin descoperire – actualitate şi perspective", revista "Caleidoscop" nr. 2/2009 a profesorilor de la Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani
  20. FTEM Iaşi, 2008 - "Testarea şi asistenţa on-line, premisă a creşterii eficienţei procesului didactic";
  21. Utilizarea calculatorului în aprofundarea mişcărilor în câmp gravitaţional”, Buletinul G.I.I.F. nr.1/2007 (publicaţie a Fundaţiei GRUPUL DE INIŢIATIVĂ PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL FIZICII-GIIF ROMANIA).
  22. FTEM Iaşi, 2006 - "Influenţa radiţiilor neionizante din mediul nostru de viaţă";
  23. FTEM Iaşi, 2005 – "Soft de fizică";

Numele şi prenumele : Buchilă M. Daniela  
Specialitatea : chimie – fizică,
Gradul didactic : I
Vechimea în învăţământ : 27 de ani, din care în unitatea noastră 24 de ani

Educaţie şi formare

  • Universitatea Tehnică “Gh. Asachi“ Iasi, Facultatea de Chimie-Fizică 

Responsabilităţi

  • profesor de chimie - fizică


Numele şi prenumele : Bogza Mihaela Feldioara (căs. Rotaru)
Specialitatea : fizică
Gradul didactic : I
Vechimea în învăţământ : 13 ani, din care in unitatea nostra 6 ani


Educaţie şi formare

  • Universitatea "Al.I.Cuza" Iasi, Facultatea de fizică

Responsabilităţi

  • profesor de fizică
  • Diriginte la clasa a XI-a C