Cautarea rapida a informatiilor pe situl www.lmcpascani.ro



Login

BIBLIOTECA


Activitati Membri Anunturi Evaluare in educatie

ACTIVITĂŢILE  CATEDREI  DE  FIZICĂ

     In perioada 28 - 29 mai 2016, s-a desfasurat la Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, Universitatea Gh. Asachi Iasi, Etapa interjudeteana a Concursului de creativitate "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorii Ion Cazacu-Davidescu si Daniela Buchila, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Lucrari scrise
1. Crișu Bianca Andreea, clasa a IX-a C, Diploma Copernic, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Tehnici de laborator
2. Podeanu Georgiana, Batincu Lucian, Ungureanu Vladut, clasa a IX-a C, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Grupuri de cooperare
3. Costan Bianca, Dogandere Elif, Pleșca Loredana, Puiu Ioana, Teșu Georgiana, clasa a IX-a F, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
4. Ciurlică Robert, Duduman Ioana, Ionică Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Fizica aplicata
5. Petrișor Victor, Grigoriu Ioan, clasa a VII-a, Diploma Procopiu, prof. indrumator Buchila Daniela
Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice
   Subsectiunea Arte Vizuale
6. Pertu Anca, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
   Subsectiunea Film
7. Ion Nela, Gorcioaia Andreea,Sandu Delia, clasa a X-a D, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
8. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
   Subsectiunea Teatru
9. Bārzu Catalina, Sava Florinela, Craciun lucian, Casian Delia, Judele Madalina, Hrostea Carmen, Lazar Larisa, clasa a VIII-a, Diploma Procopiu, prof. indrumatori Buchila Daniela, Budau Alina




     In perioada 26 - 27 martie 2016, s-a desfasurat la Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, Universitatea Gh. Asachi Iasi, Etapa judeteana a Concursului de creativitate "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorii Ion Cazacu-Davidescu si Daniela Buchila, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Lucrari scrise
1. Cri?u Bianca Andreea, clasa a IX-a C, Diploma Copernic, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Tehnici de laborator
2. Podeanu Georgiana, Batincu Lucian, Ungureanu Vladu?, clasa a IX-a C, Diploma Galilei, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Grupuri de cooperare
3. Costan Bianca, Dogandere Elif, Ple?ca Loredana, Puiu Ioana, Te?u Georgiana, clasa a IX-a F, Diploma Newton, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
4. Podeanu Georgiana, Crișu Bianca Andreea, Marele Carina, Batincu Lucian, Ungureanu Vlăduț, clasa a IX-a C, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
5. Ciurlică Robert, Duduman Ioana, Ionică Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Fizica aplicata
6. Petri?or Victor, Grigoriu Ioan, clasa a VII-a, Diploma Galilei, prof. indrumator Buchila Daniela
Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice
   Subsectiunea Arte Vizuale
7. Per?u Anca, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
8. Podeanu Georgiana, clasa a IX-a C, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
   Subsectiunea Film
9. Ion Nela, Gorcioaia Andreea, clasa a X-a D, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
10. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
11. Ghervase Cristian, clasa a VIII-a, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Buchila Daniela
   Subsectiunea Teatru
12. Bārzu Catalina, Sava Florinela, Craciun lucian, Casian Delia, Judele Madalina, Hrostea Carmen, Lazar Larisa, clasa a VIII-a, Diploma Copernic, prof. indrumatori Buchila Daniela, Budau Alina

Elevii calificati pentru etapa nationala a concursului (28 - 29 mai 2016, Iasi):
Sectiunea Lucrari scrise
1. Cri?u Bianca Andreea, clasa a IX-a C, Diploma Copernic, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Tehnici de laborator
2. Podeanu Georgiana, Batincu Lucian, Ungureanu Vladu?, clasa a IX-a C, Diploma Galilei, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Grupuri de cooperare
3. Costan Bianca, Dogandere Elif, Ple?ca Loredana, Puiu Ioana, Te?u Georgiana, clasa a IX-a F, Diploma Newton, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
4. Ciurlică Robert, Duduman Ioana, Ionică Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
Sectiunea Fizica aplicata
5. Petri?or Victor, Grigoriu Ioan, clasa a VII-a, Diploma Galilei, prof. indrumator Buchila Daniela
Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice
   Subsectiunea Arte Vizuale
6. Per?u Anca, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
   Subsectiunea Film
7. Ion Nela, Gorcioaia Andreea, clasa a X-a D, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
8. Ciurlica Robert, Duduman Ioana, Ionica Andreea, Lupu Sabina, Sofia Ioan, clasa a X-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Ion Cazacu-Davidescu
   Subsectiunea Teatru
9. Bārzu Catalina, Sava Florinela, Craciun lucian, Casian Delia, Judele Madalina, Hrostea Carmen, Lazar Larisa, clasa a VIII-a, Diploma Copernic, prof. indrumatori Buchila Daniela, Budau Alina




     In perioada 29 mai - 1 iunie 2015, s-a desfasurat la Durau, judetul Neamt, Etapa interjudeteana a Concursului de creativitate "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorul Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
1. Duduman Bianca, Moglan Andreea, Costea Bianca, Stefan Malina, Strachinaru Alin, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
2. Pertu Anca, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion




     In perioada 28 - 29 martie 2015, s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Concursului de creativitate "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorii Ion Cazacu-Davidescu si Daniela Buchila, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Lucrari scrise
1. Vasluianu Tudor-Gabriel, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Ojica Marius, clasa a IX-a F, Diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
3. Prisacariu Stefan, clasa a IX-a E, Diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Tehnici de laborator
4. Grosu Elena, Casian Delia, Barzu Catalina, clasa a VII-a, Diploma Galilei, prof. indrumator Buchila Daniela

Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
5. Ojica Marius, Prisacariu Stefan, Vasluianu Tudor, Simionescu Ionut, clasa a IX-a, Diploma Newton, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
6. Duduman Bianca, Moglan Andreea, Costea Bianca, Stefan Malina, Strachinaru Alin, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7. Luchian Bogdan, Imbrisca Radu, Jora Alexandru, Patnoski Iustina, Grosu Loredana, clasa a XI-a E, Diploma Newton, prof. indrumator Ciobotaru Radu Georgel

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
8. Pertu Anca, clasa a IX-a D, Diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

 

Elevii calificati pentru etapa nationala a concursului (29 mai - 1 iunie, Durau, Neamt):
Sectiunea Grupuri de cooperare liceu
1. Duduman Bianca, Moglan Andreea, Costea Bianca, Stefan Malina, Strachinaru Alin, clasa a X-a, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Luchian Bogdan, Imbrisca Radu, Jora Alexandru, Patnoski Iustina, Grosu Loredana, clasa a XI-a, prof. indrumator Ciobotaru Radu Georgel

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
3. Pertu Anca, clasa a IX-a, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion




     In perioada 24 - 25 ianuarie 2015, s-a desfasurat la Colegiul National "Mihail Sadoveanu" Pascani, Editia 2015 a Concursului national de fizica PHI.
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorii Ion Cazacu-Davidescu si Dabiela Buchila, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

1. Prisacariu Stefan, clasa a IX-a D, Premiul al III-lea, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Costan Tudor, clasa a VI-a C, Mentiune, prof. indrumator Buchila Daniela

     



     Pe 26 septembrie 2014, la ora 17.00, în Palas Mall, un grup de 29 de elevi ai liceului nostru, însoţiţi de prof. Alina Crăciun şi Ion Cazacu-Davidescu  au început călătoria în lumea științei la Noaptea Cercetătorilor 2014 – un eveniment organizat de Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
     Drone, roboți, show laser, iluzii optice, levitație, metale lichide – acestea au fost câteva dintre principalele atracții ale unui eveniment ce s-a desfășurat, concomitent, în peste 300 de orașe din Europa și 17 orașe din România.
     Cercetătorii de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost prezenți cu experimente spectaculoase, atât pe gustul copiilor, cât și al celor mari. Alături de ei, au fost expune în premieră și laboratoare mobile de la: Inspectoratul pentru Situații de Urgență  - protecție chimică, biologică, radiologică şi nucleară, Apa Vital și Criminalistică. Au existat demonstrații live de reacție la diverse situații de urgență, prelevare de amprente, iar vizitatorii au putut veni cu apa de acasă pentru a-i testa puritatea.
     Din programul evenimentului au mai facut parte o serie de conferințe fascinante și explicate pe înțelesul tuturor – de la cum ne putem încărca fără fir telefoanele mobile, cât de inteligenți sunt roboții și dronele, până la a afla de câți atomi este nevoie pentru a “construi” un om.
Curioșii, cercetătorii, copiii de toate vârstele pot verifica programul evenimentului la www.noapteacercetatorilor.eu sau www.facebook.com/NoapteaCercetatorilor.

      Despre Noaptea Cercetătorilor
Noaptea Cercetătorilor este un eveniment finanțat de către Comisia Europeană, prin acțiunile Marie Skłodowska-Curie.
Noaptea Cercetătorilor se înscrie în seria evenimentelor Marie Curie, la nivelul Uniunii Europene, și își propune să arate publicului larg ce înseamnă să fii cercetător și cât de interesantă poate fi munca de cercetare.
Primul eveniment european Noaptea Cercetătorilor a fost organizat în 2005 şi a atras până acum 1,5 milioane de vizitatori. Evenimentul oferă oamenilor de ştiinţă şansa de a intra în legătură cu publicul, iar publicului şansa de a descoperi universul ştiinţei şi oamenii din spatele experimentelor. Ediția 2013 a atras peste 40.000 de vizitatori în România.
Proiectul se adresează minţilor curioase, de la entuziaşti la sceptici, oferind o mare varietate de activităţi ştiinţifice şi educative.
Noaptea Cercetătorilor este organizată la Iași, sub egida Uniunii Europene și patronajul Ministerului Educației Naționale  de către Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Pentru mai multe informaţii vizitați www.noapteacercetatorilor.eu şi www.facebook.com/NoapteaCercetatorilor.

Comunicatul de presa - Noaptea Cercetatorilor 2014



     In perioada 6 - 9 iunie 2014, s-a desfasurat la Durau Etapa nationala a Concursului de creativitate in Fizica si Tehnologii "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorul Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic, liceu
1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Anghelus Andreea, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - film
1. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

     Lucrarile sectiunilor concursului s-au desfasurat in diferite locatii din statiunea Durau (Hotel Bradul, Vila Brandusa, Casa Sihastrul, Casa Profetul) iar festivitatea de premiere s-a desfasurat in sala de conferinte de la Casa Sihastrul.




 Nanoscale Thin Films @ “Miron Costin” High School

     Proiectul Internaţional Nanopinion a fost lansat pe 1 Mai 2012, are finanţare europeană, se desfăşoară pe durata a 30 de luni şi adună 17 parteneri din 11 ţări. Scopul proiectului este de a monitoriza opiniile asupra nanotehnologiei şi  construirea unui portal on-line cu informaţii şi dezbateri pe tema nanotehnologiei.
     Liceul nostru a participat la acest proiect prin profesorii Elena Cornea şi Ion Cazacu-Davidescu care au format o grupă de cinci elevi din clasele IX-X:  Ionela Axinte (IX E), Alexandra Martinaş (IX E),  Daiana Coman (X D), Raluca Ivănesei (X D) şi Andreea Stihi (X D).
     Centrul Interdisciplinar pentru Nanoştiinţă (INANO) din Danemarca a furnizat suportul pentru electrozii de sticlă utilizaţi în experiment (ITO) iar echipa liceului a realizat electrodul de grafit, celula pentru electroliză şi a procurat substanţele necesare experimentului. Scopul experimentului a fost depunerea electrolitică a unor filme subţiri de Albastru de Prusia cu grosimi de ordinul nanometrilor pe electrozii conductivi de sticlă, studiul proprietăţilor optice ale filmelor obţinute şi analiza proprietăţii de electrocromism a acestora (transformarea Albastrului de Prusia în Alb de Prusia şi invers la aplicarea pe electrod a potenţialului electric adecvat).
     În urma desfăşurării experimentelor la noi în şcoală s-a realizat un material care va fi încărcat pe blogul dedicat experimentului descris. De asemenea va fi realizată  o pagină pe siteul şcolii dedicată nanotehnologiei.

     Informaţii suplimentare privind proiectul găsiţi la adresele:




     In perioada 29 - 30 martie 2014, s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Concursului de creativitate in Fizica si Tehnologii "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de profesorii Ion Cazacu-Davidescu, Feldioara Bogza, Ionela Luca si Carmen Mocanu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:

Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic, liceu
1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
3. Buzatu Stefan, Cirpala Florin, Joldescu Petronel, Vasluianu Florin, Frij Lucian, clasa a XI-a F, Diploma Copernic, profesor indrumator Ciobotaru Radu
4. Andriescu Andreea, Fasola Bianca, Matasel Alice, clasa a XI-a G, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - film
1. Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a XI-a G, Diploma Procopiu, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Compozitii pe teme stiintifice - literatura
1. Anghelus Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G, Diploma Arhimede, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

     Lucrarile sectiunilor concursului s-au desfasurat la Scoala gimnaziala "Alexandru cel Bun" iar festivitatea de premiere la Universitatea Tehnica "Gh.Asachi" Iasi, Facultatea de Mecanica.

     Echipa liceului calificata la Etapa nationala a concursului care se va desfasura la Durau in perioada 6 - 9 iunie 2014 este formata din elevii: Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Anisei Andreea, Buta Ionela, clasa a XI-a G si vor fi insotita de prof. Cazacu-Davidescu Ion. Elevii vor concura la sectiunile Grupuri de cooperare si Compozitii pe teme stiintifice - film.




     In data de 27 februarie 2014, in cadrul manifestarilor dedicate Zilelor Scolii, s-a desfasurat in laboratorul de chimie Concursul interdisciplinar "Stiinta fara mistere". Concursul a fost organizat de Comisia metodica Stiinte si a inregistrat un numar de 30 de participanti din clasele a VII-a - a X-a.
     Elevii, lucrand in echipe mixte de patru sau cinci, au avut de rezolvat probleme de fizica, chimie biologie sau interdisciplinare.
     Concursul s-a incheiat cu festivitatea de premiere la care elevii au primit diplome.
     Iata cateva imagini din timpul concursului sau de la festivitatea de premiere:





     In data de 30 noiembrie 2013, s-a desfasurat la noi in scoala Concursul National de Evaluare in Educatie, Sectiunea Fizica, la care elevii nostri au obtinut premiile:
     1. Grosu Elena, clasa a VI-a, 100 puncte, Premiul I, Medalie de Aur si Diploma de merit clasament national
     2. Mihai Valentin, clasa a VII-a, 99 puncte, Premiul II, Medalie de Argint si Diploma de merit clasament national
     3. Poleac Alexandra, clasa a VII-a, 98 puncte, Premiul III, Medalie de Bronz si Diploma de merit clasament national
     4. Lupu Iulia, clasa a VII-a, 98 puncte, Premiul III, Medalie de Bronz si Diploma de merit clasament national
     5. Hobinca Miriam, clasa a VII-a, 98 puncte, Premiul III, Medalie de Bronz si Diploma de merit clasament national
     6. Gheorghiu Vasile, clasa a VII-a, 96 puncte, Mentiune si Diploma de merit clasament national
     7. Anghelus Maria, clasa a VII-a, 96 puncte, Mentiune si Diploma de merit clasament national
     8. Buta Ionela, clasa a XI-a, 95 puncte, Mentiune si Diploma de merit clasament judetean   
     9. Anghelus Andreea, clasa a XI-a, 95 puncte, Mentiune si Diploma de merit clasament judetean
     10. Casian Delia, clasa a VI-a, 95 puncte, Mentiune si Diploma de merit clasament judetean   
     11. Luchian Bogdan, clasa a X-a, 94 puncte, Mentiune si Diploma de merit clasament judetean
     12. Anghel Gianina, clasa a XI-a, 87 puncte, Diploma de merit clasament judetean

     Profesori indrumatori: Buchila Daniela pentru clasele a VI-a, a VII-a; Bogza Feldioara pentru clasa a X-a si Ion Cazacu Davidescu pentru clasa a XI-a.




     In perioada 7 - 9 iunie 2013, s-a desfasurat la Olimp, judetul Constanta, Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:
Sectiunea - Lucrari scrise
     1. Vasluianu Ana Vladina, Clasa a XI-a D, Diploma Newton (locul II)
Sectiunea - Grupuri de cooperare
     2. Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Secrieru Mihaela, Neamtu-Cucu Ionut, clasa a XI-a E, Diploma Procopiu (premiul I) si diploma Einstein pentru originalitate
     3. Novac Stefana, Andriescu Andreea, Iosub Madalina, Olaru Elena, clasele a X-a G si a X-a E, Diploma Newton
     4. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, Vasiliu Stefan, Vasluianu Florin, clasele a X-a G si a X-a F, Diploma Newton

     Lucrarile sectiunilor concursului si festivitatea de premiere s-au desfasurat in hotelul Amfiteatru din statiunea Olimp.




     In perioada 30 - 31 martie 2013, s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Concursului de creativitate "Stefan Procopiu" - Fizica si Tehnologii .
     Elevii liceului nostru, insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu si Feldioara Bogza, s-au intors cu urmatoarele rezultate:
Sectiunea - Lucrari scrise
1. Vasluianu Ana, clasa a XI-a, Diploma Newton, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Tehnici de laborator liceu
1. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, clasa a X-a, Diploma Arhimede, profesor indrumator, Cazacu-Davidescu Ion
2. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, clasa a X-a, Diploma Edison, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea Grupuri de cooperare - film didactic, liceu
1. Nichitoaia Diana, Grosu Elena, Chingalata Bogdan, Pruteanu Stefan, Iacoboaia Bogdan, clasa a IX-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
2. Hatmanu Liliana, Adavidoaiei Adelina, Dobrea rebeca, Belea Ioana, Ciur Catalina, clasa a IX-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
3. Ivanesei Raluca, Stihi Andreea, Roman Tiberiu, Neamtu-Cucu Stefanita, clasa a IX-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
4. Luchian Bogdan, Apetri Roxana, Albu Andreea, Bostan Lavinia, clasa a IX-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Bogza Feldioara
5. Parasca Robert, Bargaoanu Flavian, Imbrisca Radu, Luca Andreea, clasa a IX-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Bogza Feldioara
6. Apostol Marius, Pavel Irina, Pristavu Larisa, Buzatu Laurentiu, Isticioaia Lucian, clasa a X-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7. Anghelus Andreea, Anghel Gianina, Buta Ionela, Vasiliu Stefan, clasa a X-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
8. Buzatu Stefan, Cirpala Florin, Joldescu Petronel, Vasluianu Florin, clasa a X-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Ciobotaru Radu
9. Buzatu Claudiu, Ifrim Petru, Ripiceanu Gheorghita, clasa a X-a, Diploma Copernic, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
10. Novac Stefana, Andriescu Andreea, Iosub Madalina, Olaru Elena, clasa a X-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
11. Adochitei Cristian, Grigoriu Maria, Luchian Alexandru, Tiron Ramona, Vasluianu Ana, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
12. Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Neamtu-Cucu Ionut, Secrieru Mihaela, Tudorache Maria, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Cazacu-Davidescu Ion
13. Muntenescu Anca, Graur Madalina, Bostan Simona, Agapia Eduard, Davidoaia Iris, clasa a XI-a, Diploma Jules Verne, profesor indrumator Bogza Feldioara

     Lucrarile sectiunilor concursului s-au desfasurat la Scoala gimnaziala "Alexandru cel Bun" iar festivitatea de premiere la Universitatea "Al. I. Cuza" Iasi.

     Inmanarea diplomelor de la Concursul "Stefan Procopiu" s-a facut simultan cu inmanarea diplomelor si medaliilor de la Concursul de Evaluare in Educatie, Sectiunea Fizica, la care elevii nostri au obtinut premiile:

1. Vasluianu Ana, Medalie de Argint (Premiul II) si Diploma de merit clasament national/99puncte, clasa a XI-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
2. Prodan Adrian, Medalie de Bronz (Premiul III) si Diploma de merit clasament national/98puncte, clasa a XII-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
3. Lupu Iulia-Ioana, Diploma de merit/95puncte (Mentiune), clasa a VI-a, prof. indrumator Buchila Daniela
4. Jitaru Andrei, Diploma de merit/94puncte (Mentiune), clasa a XII-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion
5. Ghiorghiu Vasile, Diploma de merit/92puncte (Mentiune), clasa a VI-a, prof. indrumator Buchila Daniela
6. Adochitei Cristian, Diploma de merit/89puncte (Mentiune), clasa a XI-a, prof. indrumator Cazacu Davidescu Ion




     In perioada 1 - 3 iunie 2012, s-a desfasurat la Vatra Dornei, judetul Suceava, Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu".
     Elevii liceului nostru, insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu, s-au intors cu urmatoarele rezultate:
Sectiunea - Lucrari scrise
     1.Vasluianu Ana Vladina, Clasa a X-a D, Diploma Copernic (locul III)
Sectiunea - Tehnici de laborator
     2.Apostol Marius, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Clasa a IX-a G, Diploma Galilei (locul II)
Sectiunea - Grupuri de cooperare
     3.Apostol Marius, Buzatu Laurentiu, Pascal Mihaita, Pavel Irina, Pristavu Ionela, clasa a IX-a G, Diploma Copernic
     4.Anghel Adrian, Grigoras Geanina, Ianole Beatrice, Secrieru Mihaela, Neamtu Ionut, clasa a X-a E, Diploma Jules Verne
     5.Adochitei Cristian, Luchian Alexandru, Vasluianu Ana Vladina, clasa a X-a D, Diploma Copernic
     6.Chiscariu Patricia, Paiu Dimitrie, Prodan Adrian, Tiplea Valentin, clasa a XI-a C, Diploma Copernic

     Lucrarile sectiunilor concursului s-au desfasurat la Liceul "Ioan Luca" si la Scoala nr.2 iar festivitatea de premiere la Casa de cultura.




In perioada 28 - 31 mai 2011, s-a desfasurat la Calimanesti, judetul Valcea, Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu". Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani a participat cu 11 elevi, pregatiti de prof. Magda Grivole si Ion Cazacu-Davidescu si insotiti de prof. Ion Cazacu-Davidescu, la sectiunile Lucrari scrise gimnaziu si liceu, Tehnici de laborator liceu si Grupuri de cooperare liceu.

Ne-am intors cu urmatoarele premii:

Sectiunea - Lucrari scrise
1.SIMON SEBASTIAN, clasa a VI-a, diploma Newton, prof. indrumator Grivole Magda
2.CHISCARIU PATRICIA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
3.COLESSA ANDREEA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
4.NEAMTU PETRONELA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Tehnici de laborator
5.LUCHIAN ALEXANDRU, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Grupuri de cooperare
6.ADOCHITEI CRISTIAN, LUCHIAN ALEXANDRU, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7.CHISCARIU PATRICIA, COLESSA ANDREEA, JITARU ANDREI, PRODAN ADRIAN, clasa a X-a, diploma Jules Verne, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
8.CHISCARIU SABINA, NEAMTU PETRONELA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion


Festivitatile de deschidere si de premiere s-au desfasurat la Centrul expozitional Calimanesti, duminica 29 mai si luni 30 mai 2011.




In perioada 26 - 27 martie 2011, s-a desfasurat la Iasi Etapa judeteana a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu". Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani a participat cu 34 de elevi la sectiunile Lucrari scrise gimnaziu si liceu, Tehnici de laborator liceu, Grupuri de cooperare liceu si Compozitii pe teme stiintifice - Arta plastica.

S-au obtinut urmatoarele premii:

Sectiunea - Lucrari scrise
1.SIMON SEBASTIAN, clasa a VI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Grivole Magda
2.MARTINAS ALEXANDRA, clasa a VI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Grivole Magda
3.STRACHINARU ALIN-GABRIEL, clasa a VI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Grivole Magda
4.LUCHIAN ALEXANDRU, clasa a IX-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
5.CHISCARIU PATRICIA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
6.COLESSA ANDREEA, clasa a X-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
7.NEAMTU PETRONELA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
8.CHISCARIU SABINA, clasa a XI-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
9.LUMINA IONUT, clasa a XI-a, diploma Newton, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
10.ANASTASIEI ANCUTA, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Tehnici de laborator
11.ANGHEL ADRIAN, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Edison, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
12.LUCHIAN ALEXANDRU, PINTILIASA IONUT, clasa a IX-a, diploma Edison, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Grupuri de cooperare
13.ANASTASIEI ANCUTA, CHISCARIU SABINA, LUMINA IONUT, NEAMTU PETRONELA, EPURE LUCIAN, clasa a XI-a, diploma Jules Verne, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
14.ADOCHITEI CRISTIAN, LUCHIAN ALEXANDRU, TIRON RAMONA, VASLUIANU ANA, clasa a IX-a, diploma Copernic, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
15.CHISCARIU PATRICIA, COLLESA ANDREEA, JITARU ANDREI, PRODAN ADRIAN, clasa a XI-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion
16.STEFAN LIVIU, OLARU STEFAN, HAU ANCA, APRISTAVITEI GEORGIANA, BISTRICEANU ADINA, clasa a XI-a, diploma Jules Verne, prof. indrumator Bogza Feldioara
17.ANGHEL ADRIAN, GRIGORAS GEANINA, SECRIERU MIHAELA, PINTILIASA IONUT, clasa a IX-a, diploma Arhimede, prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sectiunea - Compozitii pe teme stiintifice - Arte plastice
18.HUGEANU DIANA, COLESSA ANDREEA, clasa a X-a, diploma Copernic, lucrarea - "Fizica in penson si acuarela", prof. indrumator Cazacu-Davidescu Ion

Sambata 2 aprilie 2011 a avut loc in aula Universitatii Tehnice "Gh. Asachi" Iasi festivitatea de premiere a etapei judetene 2011 a concursului. Din partea liceului nostru au participat cativa dintre premianti:





In perioada 27 mai - 30 iunie 2010, s-a desfasurat la Constanta Etapa nationala a Concursului de creativitate in fizica si tehnologii "Stefan Procopiu". Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani a participat cu echipa formata din elevii Adochitei Cristian, Istrate Gianina-Luiza, Luchian Alexandru (clasa a VIII-a D), Chiscariu Sabina, Lumina Ionut, Neamtu Petronela, Pristavita-Mardare Constantin (clasa a X-a C), Chiscariu Radu-Emanuel (clasa a XI-a B), indrumati de prof. Ion Cazacu-Davidescu.
S-au obtinut premiile:
* Istrate Gianina-Luiza, clasa a VIII-a D, diploma Arhimede la sectiunea Lucrari scrise
* Adochitei Cristian, Istrate Gianina-Luiza, Luchian Alexandru, clasa a VIII-a D, diploma Jules Verne la sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic
* Chiscariu Sabina, Lumina Ionut, Neamtu Petronela, Pristavita-Mardare Constantin, clasa a X-a C, diploma Newton la sectiunea Grupuri de cooperare, film didactic
* Chiscariu Radu-Emanuel, clasa a XI-a B, diploma Newton la sectiunea Lucrari scrise.



Festivitatea de deschidere
28 mai, Aula Magna, Universitatea "Ovidius", Constanta

Locatie de desfasurare a unor probe ale concursului

Grupul nostru, in drum spre festivitatea de deschidere

In timpul probei, la Grupuri de cooperare gimnaziu

Festivitatea de premiere,
30 mai 2010

Festivitatea de premiere,
Aula Liceului Teoretic "Ovidius" Constanta

... in asteptarea premiilor

... in sfarsit pe podium

un premiant

alt premiant

pasiune pentru fizica

Constanta

In perioada 28 mai - 1 iunie 2009, s-a desfasurat la Olanesti, judetul Valcea Etapa nationala a Concursului de fizica creativa "Stefan Procopiu". Liceul Teoretic "Miron Costin" Pascani a participat cu echipa formata din elevii Asavei Adina-Mihaela (XI D), Acatincai Constantin-Georgian (XI B) si Parlea Robert-Iulian (XI B), indrumati de prof. Ion Cazacu-Davidescu.
S-a obtinut Diploma Procopiu la sectiunea Grupuri de Cooperare - Film Didactic.



Festivitatea de deschidere
29 mai, Gradina de vara, Olanesti

Festivitatea de premiere,
31 mai 2009

Premiere la sectiunea Fizica pe calculator

Festivitatea de premiere

In vizita la manastirea Cozia

Un grup de prieteni

In data de 11 aprilie 2009 a avut loc la Ateneul Tatarasi din Iasi festivitatea de premiere la Concursul de fizica creativa "Stefan Procopiu". Dintre elevii premiati ai liceului nostru au participat la festivitate Acatincai Constantin-Georgian si Parlea Robert-Iulian, impreuna cu prof. Cazacu-Davidescu Ion.



Deschiderea Festivitatii de premiere

Elevii Acatincai Georgian si Parlea Robert, clasa a 11a-a B

Premiere la sectiunea Fizica pe calculator

Premianti in fata Ateneului Tatarasi

Sambata, 29 Martie 2008, in Aula "Mihai Eminescu" a Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi a avut loc Festivitatea de premiere pentru Etapa judeteana a Concursului de fizica creativa "Stefan Procopiu".
Iata cateva imagini cu premianti din liceul nostru



Elevul Diaconu Florin, clasa a 9-a B, dupa inmanarea diplomei Procopiu
de catre domnul decan al Facultatii de fizica,
pentru lucrarea "Dispozitiv pentru masurarea fortei electromagnetice", Sectiunea Fizica aplicata.

Elevul Hutanu Eduard, clasa a 9-a B, diploma Arhimede,
Sectiunea Lucrari scrise

Elevul Acatincai Georgian, clasa a 10-a B, diploma Arhimede,
Sectiunea Lucrari scrise

Elevul Parlea Robert, clasa a 10-a B, diploma Arhimede,
Sectiunea Lucrari scrise

Diploma Jules Verne la Sectiunea Grupuri de cooperare pentru elevii
Andries Alex, Ionita Marius, Lipovanu Catalin, Oloeriu Ioan, clasa a 9-a B

 

Deplasarea echipei Liceului Teoretic "Miron Cotin" Pascani la Etapa Nationala a Concursului de fizica creativa "Stefan Procopiu", Navodari, 1-3 iunie 2007

Au participat 8 elevi din clasele 8A (Marica Răzvan-Ovidiu, Petrişor Mihai-Alexandru), 9B (Acatincăi Constantin-Georgian, Pîrlea Robert-Iulian), 9D (Asavei Adina), 10D (Sosoi Andreea), 12B (Balteanu Albert), 12E (Rotariu Catalin), si doi membri ai catedrei de fizica (Cazacu-Davidescu Ion si Rascarache Corneliu) implicati in activitatea de evaluare la sectiunile Fizica pe calculator si Lucrari scrise.
S-au obtinut trei diplome :
1. Marica Răzvan-Ovidiu, Petrişor Mihai-Alexandru, diploma Coanda, Sectiunea Fizica Aplicata, Profesor indrumator Buchila Daniela
2. Acatincăi Constantin-Georgian, Diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise, Profesor indrumator Rascarache Corneliu
3. Balteanu Albert, Diploma Copernic, Sectiunea Lucrari scrise, Profesor indrumator Rascarache Corneliu



Festivitatea de deschidere

Comitetul de organizare

Festivitatea de deschidere

Comisia sectiunii Fizica pe calculator

Premianti la sectiunea Fizica aplicata

Premiant la sectiunea Lucrari scrise, clasa a 9-a

Premiant la sectiunea Lucrari scrise, clasa a 12-a

Festivitatea de premiere

Echipa liceului nostru

Echipa liceului nostru



Aspecte de la dezbaterea "PRO FIZICA" desfasurata cu ocazia Zilelor Scolii 2007

Au participat elevi de la clasa a 8-a pina la a 12-a, membrii catedrei de fizica si din partea directiunii, directorul adjunct, doamna profesoara Alina Craciun.





Imagini din timpul Concursului "Fascinatia Opticii" desfasurat cu ocazia Zilelor Scolii 2007

S-a confruntat echipa formata din elevi ai claselor 9B si 12A cu cea formata din elevi ai claselor 9D si 12E.