Cautarea rapida a informatiilor pe situl www.lmcpascani.ro



Login

BIBLIOTECA


Activitati Membri Anunturi

MEMBRII CATEDREI DE EDUCAŢIE PLASTICĂ

Numele şi prenumele : Luca Ionela
Specialitatea : Arte textice, Creaţie vestimentară-modă
Gradul didactic : I
Vechimea în învăţământ : 15 ani din care 8 ani in unitatea noastra


Educaţie şi formare

  • 2015 - 2017 - Mentor la Colegiul National "Garabet Ibraileanu" Iasi
  • 2012, Gradul didactic I
  • 2009-2011 MASTER, FACULTATEA DE ARTE PLASTICE DECORATIVE SI DESIGN, SECTIA : ARTE TEXTILE – Creaţie vestimentară - modă
  • 2008, Gradul didactic II
  • 2004, Definitivat
  • Univ. de Artă "George Enescu", Facultatea de Arte Plastice, Decorative şi Design

 

Perfecţionare

  • 2016 - Curs de metodist

  • PROIECTE
    - Proiectul POSTDRU/93/3.3/ 49992
    - PACT- E  Parteneriate de Calitate pentru Educaţie
    - Proiectul POSTDRU/1/1.1/S/5
    - Competente cheie TIC in curriculum şcolar.

  • FORMATOR ADULTI DECEMBRIE - 2007

  • CURS DE FORMARE CONTINUA A PERSONALULUI DIDACTIC
    MODULUL I “DIMENSIUNI ALE EDUCATIEI ARTISTICE”
    (30 DE CREDITE) DECEMBRIE - 2007

  • IMPLEMENTAREA PROGRAMEI – CONSILIERE SI ORIENTARE
    21 -23 AUGUST – 2006

  • MODULUL DE INITIERE IT – 2007

  • CURS AEL - SEPTEMBRIE - 2007

  • MANAGEMENTUL PROIECTULOR EDUCATIONALE 7-22 FEBR – 2006

  • MANAGEMENTUL TIMPULUI – APRILIE - MAI – 2004

 

Rezultate la Olimpiade si concursuri

Olimpiadă

  • An scolar 2010-2011

Gimnaziu
- Premiul special Grafică – Andreea  Crăciun cl. a V-a
- Mentiune  Pictură – Ion  Nela cl. a V-a
- Mentiune  Pictură - Ştefania  Corcodel cl. a V-a
Liceu
- Premiul III Pictură – Elena Dăscăliţa
- Premiul I Desen – Cristina Iancu
- Premiul I Tehnici mixte – Elena Păstrăv
- Premiul II Pictură – Diana Hugeanu

  • An scolar 2011-2012
Gimnaziu
- Premiul II Acatincăi Elena.- secţiunea Artă decorativă  clasa a V- a A
- Premiul II Harasim Ştefania.- secţiunea Pictură clasa a VI- a A
- Premiul III  Ion Nela.- secţiunea Grafică clasa a VI- a A
- Menţiune Sohorianu Naomi.- secţiunea Pictură clasa a VI- a A
Liceu
- Premiul II Hugeanu Diana Mariana clasa a XI-a
- Premiul III  Iancu Cristina clasa a XI-a

Concursuri

  • An scolar 2010-2011
*** 5-8 nov.2010 – Zilele Mihail Sadoveanu editia a XXXIX-a Casa de cultura Paşcani
Concursul: “Cu gânduri şi cu cuvinte”
Premiul special de prezentare - Lic. Teoretic “ M Costin” Paşcani
Elevii Mitrea Ionut şi Adochiţei Alexandru cl.a IX- D
Premiul III eleva Mitrea Roxana Elena cl. A IX-a A pictura

*** 1 iunie 2011 Concursul -  Magia copilariei  organizat de Biblioteca Municipiului Paşcani, cu tema:Imagini din cărţile copilăriei
Premiul II – Ion Nela cl a V-a A
15 iunie2011- Concursul Internaţional  N. Tonitza - Bârlad 2011
Cu tema: “Noi generaţia Mileniului III”
Premiul III – eleva Ecaterina Puşcaşu cl. a V-a B

  • An scolar 2011-2012

* In cadrul manifestărilor organizate cu ocazia Zilelor  ,,Mihail  Sadoveanu “ la  Casa  de  Cultură  Pașcani – 4 noiembrie 2011
    
Expoziţia cu tema: “Cu gânduri şi cu cuvinte
Secţiunea liceu

- Premiul  I – eleva Roxana Mitrea clasa a X-a A
- Premiul  I – eleva Loredana Mihai clasa a X-a A
- Premiul  I – eleva Roxana Davideanu clasa a XI-a
- Premiul III – eleva Andreea Panainte clasa a IX-a

* In cadrul Concursului “Bucuriile lui Moş Crăciun”organizat de Biblioteca Municipală Paşcani  17-18 decembrie 2011 cu tema plastică Poveste de iarnă

- Premiul  II - eleva Lavinia Sofian clasa a V-a A
- Premiul  III – eleva Ioana Puiu  clasa a V-a A
- Premiul  III - eleva Nela Ion clasa a VI-a A

  * In cadrul atelierului – concurs Mă distrez pictând

- Premiul  I - eleva Nela Ion clasa a VI-a A
- Premiul  III - eleva Ioana Puiu clasa a V-a A

Participarea la concursuri/competiţii extraşcolare locale/judeţene/naţionale

* In cadrul   Festivalului  concurs Hai la teatru al trupelor din şcolile şi liceele judeţului Iaşi editia a VI-a din 20-22 martie 2012
Participare cu piesa Bubico de Ion Luca Caragiale

- Premiul special pentru promovarea teatrului de animaţie acordat trupei Suflet şi mască
- Premiul pentru interpretare acordat elevei Lavinia Bîrleanu în rolul Bubico

* In cadrul Concursului Judeţian de teatru de păpuşi şi pantomimă organizat de Palatul Copiilor Iaşi, structura Tîrgu Frumos în data de 7 iunie

- Premiul III pentru spectacolul Bubico
- Premiul III pentru interpretare elevului Hulpoi Alexandru Gabriel de la clasa a X-a A

* 30 mai 2012 Concursul M.A.S.T în colaborare cu catedra de ştiinţe susţinut la Colegiul National E. Racoviţă Iaşi

 

Realizari profesionale

2012 – Expoziţia Internaţională de arte vizuale in cadrul simpozionului A.R.T.E. 2012 ediţia II Diploma de onoare

2006-2012 regia si scenografia la piesele de teatru de animatie:  Gaitele de Al. Kiritescu; “ Vizita” de  I.L. Caragiale; Harap Alb de Ion Creanga; „O punguta regasita” adaptare Punguta cu doi bani de Ion Creanga; Dl Goe de  I.L. Caragiale; Bubico de  I.L. Caragiale;

2012 – Premiul pentru interpretare in rolul „ Bubico” eleva Lavinia Birleanu / regia si scenografia prof. I Luca la concursul „ Hai la teatru” organizat de Teatrul  „ Luceafarul „ Iasi

2011 – Expozitia Internationala de arte vizuale in cadrul simpozionului A.R.T.E. 2011 editia I Premiul pentru popularitate

2010 - Participare la Expozitia profesorilor de arte vizuale editia a-IX-a

2009 – Publicata in Enciclopedia artistilor romani contemporani vol VI ed Arc 2000

2009 - Participare la Expozitia profesorilor de arte vizuale editia a-VIII-a

2008 -  Premiul special  pentru promovarea teatrului de animatie la Simpozionul National „ Literatura si celelalte arte” – Sectiunea Prometeu (Maraton Teatral)

2008 -  Premiul special  pentru spectacol cu papusi la concursul „ Hai la teatru” organizat de Teatrul „ Luceafarul „ Iasi

2008 - Participare la Expozitia profesorilor de arte vizuale editia a-VII-a

2007 - Participare la Expozitia profesorilor de arte vizuale editia a-VI-a

2006 – Spectacol – teatru de papusi – fragment din “Gaitele” de Al. Kiritescu “Vizita” de  I.L. Caragiale
la Grup Scolar “Constantin Brancusi” si Grup Scolar ,Centrul de plasament nr 4 “Guliver”

2006 – Spectacol teatru de papusi – fragment din “Gaitele” de Al. Kiritescu  la biserica Sfanta Mahrama a Maicii Domnului si Sfintii martiri Brancoveni, Asociatia Sfantul Nicolae cel Milostiv, Scoala “Titu Maiorescu”

2006-Premiul II la Festivalul de creatie vestimentara al elevilor ieseni-impreuna cu elevii pe care i-am indrumat

2006-Participare la Expozitia profesorilor de arte vizuale editia a-V-a

2001- Expozitie colectiva la “TEXPOART” – expozitie de arte textile a creatorilor profesionisti.

1999 – Festivalul de moda ieseana la Casa Studentilor – colectia “D-ale carnavalului”

1999 – Costume, afis si scenografie la spectacolele Facultatii de Teatru, sectia Papusi si Marionete, a Universitatii de Arta “ George Enescu” Iasi – piesele Five o`clock, Situatiunea, Bubico, Justitie.

1998 – Participanta la concursul “Tanarul Designer” cu ocazia Zilelor Internationale de Moda, Bucuresti;

1998 – Participanta cu o prezentare de moda la Centrul Cultural Francez Iasi;

1998 – Expozitie colectiva de pictura la Suceava;

1997 – Prezentare de moda la Club CFR Iasi;

1997 – Tabara de creatie  (pictura) la Rarau;

1996 – Participanta cu o prezentare de moda la expozitia D-lui Felix Aftene – Centrul Cultural Francez;

 

Responsabilităţi

profesor de educaţie vizuală

diriginte cl. a X-a B (ştiinţe sociale)

Membru in Consiliul Consultativ ISJ Iasi

Responsabil Cercul 5 al profesorilor de arte vizuale, 2014 - prezent

Secretar de Cerc Pedagogic, 2007-2014

Responsabil  Catedra Arte-Sport

Responsabil  Comisia pentru înfrumuseţarea şcolii

Director educativ, 1 octombrie 2012 - 30 septembrie 2014